Podziel się tym wpisem!

Postanowiłeś zostać testerem oprogramowania i zacząć pracę w branży IT. Zanim zaczniesz inwestować czas i pieniądze proponuję byś poświęcił kilka minut na lekturę tego wpisu. Postaram się nim wyjaśnić co zrobić by proces nauki zawodu przebiegł sprawnie. Mam nadzieję także, że po przeczytaniu tego tekstu będziesz miał przygotowaną listę tego co warto opanować by zostać testerem oprogramowania.
W większości przypadków karierę testera rozpoczniesz od pracy jako tester manualny. Następnie jeśli masz ku temu chęci i predyspozycje możesz rozpocząć naukę by zostać testerem automatyzującym testy.
Sprawdź oferty pracy dla testerów manualnych / testerów oprogramowania
Zanim zaczniesz naukę sprawdź jakie jest zapotrzebowanie na junior testerów w Twoim mieście. Z uwagi na to, że różne jest zapotrzebowanie w różnych miastach ważne jest byś sprawdził jakie są szanse na znalezienie pracy w Twojej okolicy. Ale też jeśli zmiana miejsca zamieszkania nie jest Ci straszna to sprawdź gdzie to zapotrzebowanie jest większe niż w innych miastach (na chwilę obecną Warszawa i Wrocław). Wyszukaj kilka ofert pracy dla testerów. Czyli otwórz stronę google.pl i wpisz “praca tester manualny (nazwa miasta) “. Przygotuj pustą kartkę i spisz jakie są wymagania na to stanowisko stawiane przed kandydatami. Następnie sprawdź jakie jest orientacyjne wynagrodzenie dla testerów zaczynających pracę (junior). Jeśli kwota jest zadowalająca, jest zapotrzebowanie na to stanowisko oraz uważasz że jesteś w stanie sprostać nauce by spełnić wymagania, przejdź do kolejnego etapu.
Dołącz do grup na Facebook
Zainstaluj narzędzia używane przez testerów oprogramowania
Zacznij czytać o inżynierii oprogramowania i testowaniu oprogramowania
Aby zostać testerem oprogramowania musisz również posiadać wiedzę z zakresu testowania oprogramowania. Możesz zacząć od nauki z mojego e-booka “ABC Testowania Oprogramowania” dostępnego do pobrania na tej stronie. Przeczytaj książkę dotyczącą inżynierii oprogramowania. Z niej dowiesz się jak wytwarzane jest oprogramowanie, jakie są metodyki jego wytwarzania. Obecnie w Polsce najbardziej popularna jest metodyka Agile. Dobrze byś wiedział jakie są role osób w niej pracujących, czym jest sprint, jak wygląda praca testera w scrumie. Zrozumienie tego jaka jest rola testera w procesie wytwarzania oprogramowania powinno Cię również utwierdzić w przekonaniu czy zostać testerem oprogramowania. Dobrą lekturą jest również książka “Zawód tester” napisana przez Radosława Smiglina.
Ćwicz praktyczne użycie narzędzi
Poznajesz narzędzia, wiesz i rozumiesz co robi tester w procesie wytwarzania oprogramowania. Czas byś zaczął ćwiczyć zgłaszanie błędów. Jedną z ważniejszych umiejętności jakie tester powinien mieć jest to by zgłaszane błędy w sposób czytelny i zrozumiały wyjaśniły gdzie jest defekt i na czym polega. W artykule o wspólpracy testera z programistą umieściłem opis tego co powinien zawierać błąd. Tworząc zgłoszenia kieruj się tymi wskazówkami.
Nie wiesz co możesz testować i gdzie możesz testować? Wydawać by się mogło, że wszystkie aplikacje, strony z których korzystamy nie powinny mieć błędów. Ale mają, spróbuj przeprowadzić testy eksploracyjne dowolnej strony. I Ty w procesie nauki możesz ich szukać, a nawet zgłaszać pisząc emaila na kontakt choć ja radziłbym raczej zgłosić go sobie samemu do Mantisa. I wiesz jak sprawdzic czy zgłosiłeś go dobrze? Poproś znajomego, kolegę, koleżankę, żonę, męża.. kogoś 🙂 by wykonując opisane przez Ciebie kroki testowe odtworzył błąd. Zasada jest tylko jedna – ty milczysz i obserwujesz co ta osoba robi. Jeśli opisałeś błąd dobrze nie powinno byc problemu z jego odtworzeniem. Możesz też spróbować opisać prosty przypadek testowy dla zakupów w jednym ze sklepów internetowych. Wrzucić go do TestLinka i poprosić by ktoś go zweryfikował. Powtarzaj pisanie przypadków i zgłaszanie błędów dopóki nie poczujesz że umiesz to robić dobrze.
Przeczytaj ze zrozumieniem Sylabusa
Zapoznaj się z Sylabusem i ogólnie przygotuj się do egzaminu ISTQB. Generalnie do egazaminu powinny podchodzić osoby z pół rocznym stażem, ale z jakiegoś powodu firmy zatrudniające w Polsce wspominają o nim jako mile widzianym u kandydatów na stanowisko juniora. O tym czy warto zrobić certyfikat ISTQB napisałem w jednym z moich artykułów. Tutaj chcę jedynie wspomnieć, że jest to coś co może pomóc Ci dostać się na rozmowę rekrutacyjną. Do egzaminu ISTQB możesz podejść po samodzielnym przygotowaniu lub wykupując szkolenie z egzaminem w jednej z firm. Jeśli nie masz pieniędzy na to szkolenie to spróbuj zdać egzamin online i w CV napisz że nie masz certyfikatu ale masz wiedzę.
Chcesz skorzystać z korepetycji, kursu czy studiów podyplomowych by zostać testerem oprogramowania.
Jeśli chcesz by cały proces edukacji i ćwiczeń praktycznych przebiegł pod okiem nauczyciela, rozważ możliwość zapisania się na studia podyplomowe. W przypadku gdy dodatkowo zależy Ci na szybkim zakończeniu nauki sprawdź ofertę szkoleń grupowych. Z mojej strony zachęcam do zapoznania się z ofertą szkoleń indywidualne mających formę korepetycji, które prowadzę osobiście. Od niedawna do mojej oferty dodałem możliwość zapisania się na godzinne korepetycje z testowania oprogramowania.Plusem moich kursów jest to, że nie musisz czekać aż zbierze się grupa by rozpocząć naukę. To, że większość czasu spędzamy na ćwiczeniach praktycznych. O ich poziomie świadczą opinie dodawane przez moich kursantów.
Język angielski
Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionej pracy testera oprogramowania opanuj język angielski na poziomie umożliwiającym komunikację, czytanie dokumentacji testowej a także zgłaszanie błędów.
Co jeszcze powinieneś umieć by zostać testerem oprogramowania?
Myślisz sobie, że ten tester to wcale dużo umieć nie musi. Jira, TestLink i kilkadziesiąt stron teorii i jestem mistrzem. Otóż nie, to początek. Bardzo dobry ale wciąż początek. Ponieważ jako tester powinieneś również wiedzieć jak działa baza danych (SQL), jak zrobić jej backup a także jak napisać podstawowe (ale nie tylko) zapytania do bazy. Pytasz po co? Otóż, żeby umieć przygotować sobie środowisko testowe do pracy.
W codziennej pracy przydaje się również zrozumienie logiki tego jak zbudowane są strony internetowe. Podstawy HTML-a i CSS umożliwią spojrzeć głebiej w aplikację i zgłosić lepsze błędy. Zrozumienie tego jak są zbudowane aplikacje, co z czym i gdzie jest połączone pozwoli znaleźć lepsze błędy. Gdy już zaczniesz rozumieć logikę aplikacji przestaniesz widzieć błędy takie jak literówki, krzywe obrazki, ramki a zaczniesz zgłaszać błędy bardziej zawiłe i skomplikowane.
I jeszcze jedna uwaga na koniec, zanim zainwerstujesz czas i pieniądze w naukę, sprawdż czy ta praca będzie Ci się podobać. Weryfikację proponuję rozpocząć od wpisu “Czy każdy może zostać testerem?“.
Formularz zgłoszenia błędu
Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.
W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.
Podziel się tym wpisem!