Podziel się tym wpisem!

Kiedy wpadłem na pomysł, by napisać o Jira, wydawało mi się, że temat jest prosty, szybki i co za tym idzie, powinien być przyjemny do opisania. I tak dwa tygodnie później ciągle siedzę i piszę, więc chyba nie jest. Nie to żeby było to trudne, tylko chcący napisać o najważniejszych rzeczach w jednym artykule musiałbym pisać i pisać. Dlatego wreszcie podjąłem decyzję, powstanie seria wpisów na ten temat. I już zrobiło się łatwiej. Zaczynamy od kilku zdań wstępu, tego, czym jest Jira, następnie pokażę krok po kroku jak się zarejestrować, by mieć darmowe konto.
Jira to narzędzie obecnie używane w wielu firmach nie tylko informatycznych. Popularność zyskało między innymi dlatego, że wspiera wytwarzanie oprogramowania (projektu) w metodykach zwinnych. Wiele ogłoszeń o pracę dla testera jako jeden z wymogów wymienia znajomość Jira. Z tego też powodu postanowiłem opisać wam podstawy tego narzędzia oraz to jak założyć na nim bezpłatne konto, na którym możecie ćwiczyć zdobywane umiejętności. Mam nadzieję, że dzięki moim wpisom i własnym ćwiczeniom, będziesz w stanie wpisać w swoim CV znajomość tego właśnie oprogramowania.
Podstawowe informacje o Jira
Jira możesz używać na dwóch platformach, cloud oraz serwer. Między obiema są minimalne różnice w tym, jak wyglądają poszczególne okna, gdzie znajdują się opcje. Podstawowa to ta, że cloud możesz z ograniczeniami mieć za darmo, serwerowa jest pełnopłatna. Ten i kolejne wpisy dotyczyć będą wersji w chmurze.
Jira cloud możesz używać z klasycznym interfejsem lub interfejsem nowej generacji, który jest nowszy, jego funkcje z założenia powinny być bardziej dostępne (user friendly).
Popularność Jira wynika między innymi z tego, że wspiera Scrum i Kanban. Ważną jej cechą jest również to, że wizualizuje ona pracę zespołu, co czyni ją bardziej zrozumiałą i przejrzystą. Dzięki wizualizacji pracy widzimy jakimi zadaniami powinniśmy się zająć. Skupiamy się na nich. Widzimy workflow, czyli przebieg pracy nad zadaniem.
Jak założyć darmowe konto na Jira?
Krokiem pierwszym będzie otworzenie strony:
https://www.atlassian.com/software/jira
Następnie kliknij przycisk „Try it free” tak, jak jest to pokazane na ilustracji poniżej.

W kolejnym oknie wybierz oprogramowanie, które chcesz używać. Sam zdecyduj, którą opcję chcesz uruchomić. Ja wybrałem Jira Software + Documentation.

Kolejne okno prowadzi do formularza zakładania konta na Atlassian. Wprowadź e-mail, hasło. Na podany e-mail otrzymasz link aktywacyjny. System automatycznie założy dla Ciebie konto administratora Jira powiązane z tym adresem e-mail.
Pamiętaj, by sprawdzić warunki korzystania z Jira, zanim się zapiszesz. Nie zakładaj konta na e-mail firmowy.
PLEASE NOTE THAT IF YOU SIGN UP FOR A CLOUD PRODUCT USING AN EMAIL ADDRESS FROM YOUR EMPLOYER OR ANOTHER ENTITY, THEN (A) YOU WILL BE DEEMED TO REPRESENT SUCH PARTY, (B) YOUR CLICK TO ACCEPT WILL BIND YOUR EMPLOYER OR THAT ENTITY TO THESE TERMS, AND (C) THE WORD “YOU” IN THESE TERMS WILL REFER TO YOUR EMPLOYER OR THAT ENTITY.

W ramach darmowego konta otrzymasz:
- Platformę w chmurze (Cloud).
- Dostęp do darmowych funkcjonalności.
- 2 GB miejsca w chmurze
- W danym miesiącu możesz mieć aktywnych maksymalnie 10 użytkowników, wliczając w to administratora. To bardzo ważna część, Jira pozwoli bez problemu założyć 11 użytkownika, ale będziesz musiał za niego zapłacić (otrzymasz fakturę). Tak więc pilnuj, by na Twojej liście użytkowników było 9 maili maksymalnie.
- Community Support.
W kolejnych krokach zostaniesz przeprowadzony przez kreatora konfiguracji Jira
W ramach kreatora zostaniesz poproszony o wybranie, czym się zajmujesz, czyli w jakim celu będziesz używać Jira.

Zostaniesz zapytany o Twój stopień zaawansowania obsługi Jira.

Twoja instancja Jira będzie posiadać unikalny adres. Podaj dowolną nazwę dla Twojego środowiska Jira.

Jeden z kroków kreatora dotyczy wyoboru nazwy projektu.
Projekt to zbiór powiązanych ze sobą zgłoszeń (eng. issues). Projekt może mieć ustawioną datę zakończenia lub może być stale rozwijanym projektem. Każdy projekt ma przypisany do siebie typ, może nim być Kanban lub Scrum. Ja wybrałem Scrum, ponieważ najczęściej pracowałem w tej metodyce.
Każde zgłoszenie ma przypisany do siebie unikalny identyfikator składający się z klucza i numeru. W oknie tworzenia projektu podajesz również klucz dla tego projektu.
KLUCZ_PROJEKTU”-”numer_zgloszenia

Po zakończeniu kreatora konfiguracji przechodzisz do tablicy (eng. board) swojego projektu. Zależnie od tego, czy wybrałeś Scrum, czy Kanban wygląd tablicy będzie nieco inny. Wspólne jest to, że jest to zawsze tabelka. Kolumny reprezentują kolejne statusy, jakie w zespole muszą być nadane zadaniu by przeszło cały proces wytwarzania. Domyślnie mamy trzy kolumny dla Scruma, ale w dowolnym momencie można dodać kolejne do projektu.
W kolejnych wpisach publikowanych mam nadzieję regularnie opiszę kolejne przydatne funkcje Jira.
Formularz zgłoszenia błędu
Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.
W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.
Podziel się tym wpisem!