Jira dla testera konfiguracja darmowego konta

 

Kiedy wpadłem na pomysł, by napisać o Jira, wydawało mi się, że temat jest prosty, szybki i co za tym idzie, powinien być przyjemny do opisania. I tak dwa tygodnie później ciągle siedzę i piszę, więc chyba nie jest. Nie,  żeby to było trudne, tylko chcąc napisać o najważniejszych rzeczach w jednym artykule, musiałbym pisać i pisać. Dlatego wreszcie podjąłem decyzję: powstanie seria wpisów na ten temat. I już zrobiło się łatwiej. Zaczynamy od kilku zdań wstępu, o tym, czym jest Jira, a następnie pokażę krok po kroku jak się zarejestrować, by mieć darmowe konto.

Jira to narzędzie obecnie używane w wielu firmach nie tylko informatycznych. Popularność zyskało między innymi dlatego, że wspiera wytwarzanie oprogramowania (projektu) w metodykach zwinnych. Wiele ogłoszeń o pracę dla testera jako jeden z wymogów wymienia znajomość Jira. Z tego też powodu postanowiłem opisać wam podstawy tego narzędzia oraz to jak założyć na nim bezpłatne konto, na którym możecie ćwiczyć zdobywane umiejętności. Mam nadzieję, że dzięki moim wpisom i własnym ćwiczeniom, będziesz w stanie wpisać w swoim CV znajomość tego właśnie oprogramowania.

Podstawowe informacje o Jira

Jira możesz używać na dwóch platformach: cloud oraz serwer. Między obiema są minimalne różnice w tym, jak wyglądają poszczególne okna, gdzie znajdują się opcje. Podstawowa różnicą jest to, że wersję cloud  możesz mieć za darmo, choć ma pewne ograniczenia funkcjonalności, natomiast wersja serwerowa jest pełnopłatna. Ten i kolejne wpisy dotyczyć będą wersji w chmurze.

Jira cloud możesz używać z klasycznym interfejsem lub interfejsem nowej generacji, który jest nowszy, a jego funkcje z założenia powinny być bardziej dostępne (user friendly).

Popularność Jira wynika między innymi z tego, że wspiera Scrum i Kanban. Ważną jej cechą jest również to, że wizualizuje ona pracę zespołu, co czyni ją bardziej zrozumiałą i przejrzystą. Dzięki wizualizacji pracy widzimy jakimi zadaniami powinniśmy się zająć i skupiamy się na nich. Widzimy workflow, czyli przebieg pracy nad zadaniem.

Jak założyć darmowe konto na Jira?

Krokiem pierwszym będzie otworzenie strony: https://www.atlassian.com/software/jira

Następnie kliknij przycisk „Get it free” lub „Zacznij korzystać za darmo” (jeśli wybierzesz polską wersję językową strony).

Jira - korzystaj za darmo - landing page
Kliknij przycisk „Get it free”

W kolejnym kroku wybierz dodatkowe oprogramowanie, które chcesz używać z Jirą (patrz ilustracja poniżej). Sam zdecyduj, którą opcję chcesz uruchomić. Ja wybrałem Confluence – jest to przestrzeń robocza, w której zespoły mogą dzielić się wiedzą i współpracować. Druga opcja to Jira Service Management, czyli narzędzia służące do szeroko pojętego zarządzania usługami IT.

Jira - wybór produktów dodatkowych (Confluence)
W ramach darmowego planu Jira możesz wybrać drugi produkt – Confluence lub Jira Service Management

W ramach darmowego konta:

  • masz dostęp do darmowych funkcjonalności;
  • w danym miesiącu możesz mieć maksymalnie 10 użytkowników, włączając administratora (lub w przypadku pakietu Service Management – jest to max. 3 agentów). To bardzo ważna część, gdyż Jira pozwoli bez problemu założyć 11 użytkownika, ale będziesz musiał za niego zapłacić (otrzymasz fakturę). Tak więc pilnuj, by na Twojej liście użytkowników było maksymalnie 9 maili;
  • masz do wykorzystania 2 GB miejsca w chmurze;
  • możesz korzystać z Community Support.

Kolejne okno (ilustracja poniżej) to formularz zakładania konta Atlassian. Tutaj masz dwie opcje: możesz powiązać konto bezpośrednio z kontem Google albo wprowadzić wybrany adres e-mail i hasło. Obowiązkowe jest też wypełnienie pól „Imię” i „Nazwisko”.

Pamiętaj, by sprawdzić warunki korzystania z Jira, zanim się zapiszesz. Nie zakładaj konta na e-mail firmowy.

PLEASE NOTE THAT IF YOU SIGN UP FOR A CLOUD PRODUCT USING AN EMAIL ADDRESS FROM YOUR EMPLOYER OR ANOTHER ENTITY, THEN (A) YOU WILL BE DEEMED TO REPRESENT SUCH PARTY, (B) YOUR CLICK TO ACCEPT WILL BIND YOUR EMPLOYER OR THAT ENTITY TO THESE TERMS, AND (C) THE WORD “YOU” IN THESE TERMS WILL REFER TO YOUR EMPLOYER OR THAT ENTITY.

Jira - formularz rejestracji
Zanim wyślesz wypełniony formularz rejestracji, zapoznaj się z warunkami usługi Atlassian Cloud Terms of Service.

Po przejściu przez test reCAPTCHA na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz wiadomość weryfikacyjną o temacie „Almost there! Please verify your email address”. Jeśli wiadomość nie trafi do Twojego folderu głównego, sprawdź folder Spam lub Oferty. Jeśli ta wiadomość nie dotarła na Twoją skrzynkę, wróć na stronę rejestracji i kliknij „Resend email”.

Jira - email weryfikacyjny
Kliknij link w e-mailu, żeby potwierdzić rejestrację i przejść do konfiguracji Jira

Kreator konfiguracji Jira

Po kliknięciu w wiadomości weryfikacyjnej na przycisk „Yes, verify me!” zostaniesz przekierowany na poniższą „stronę startową”. Tutaj wpiszesz nazwę konta Jira, która jednocześnie będzie unikalnym adresem Twojej strony na platformie Atlassian, czyli nazwa-twojej-strony.atlassian.net. To jest coś jak nazwa i adres Twojego konta na social media. Przemyśl dobrze swój wybór, bo zmiana tej nazwy/adresu nie będzie później możliwa w ramach tej instancji Jira.

Jira wybór nazwy środowiska
Wpisz adres, jaki będzie przypisany do Twojej instancji Jira

Następny ekran to pytanie o branżę, w jakiej pracuje Twój zespół. Możesz wybrać jedną z opcji lub pominąć to pytanie („Skip question”). To i kolejne pytania mają na celu dostosowanie środowiska Jira do specyfiki Twojego zespołu, nawet jeśli na razie jest to zespół złożony tylko z Ciebie. 😉

Podaj w jakim zelu zakładasz konto
Personalizacja środowiska Jira

Następnie zostaniesz poproszony o zaproszenie członków zespołu. Na razie ten krok możesz pominąć. Członków zespołu można dodać w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak o limicie 10 użytkowników (wliczając Ciebie) w bezpłatnej wersji Jira.

W kolejnym kroku pojawiają się pytania o Twoje doświadczenie w pracy z Jirą i metodologią Agile oraz o to, czym zajmuje się Twój zespół.

Jira - personalizacja środowiska - zaawansowanie użytkownika
Pytania mające pomóc w dostosowaniu środowiska Jira do Twoich potrzeb

Kolejny krok kreatora dotyczy wyboru szablonu i nazwy projektu. Projekt to zbiór powiązanych ze sobą zgłoszeń (ang. issues). Projekt może mieć ustawioną datę zakończenia lub może być stale rozwijanym projektem. Szablony nowej generacji proponowane przez Jirę oparte są o metodykę Scrum lub Kanban. Dostępne są również inne szablony (szablony klasyczne), które można dopasować do potrzeb danego projektu. Ja wybrałem szablon Scrum, ponieważ najczęściej pracowałem w tej metodyce i jest ona sugerowana dla projektów z zakresu rozwijania oprogramowania.

Jira - wybór szablonu Agile lub Kanban
Tutaj wybierasz rodzaj szablonu projektu odpowiadający metodyce, w której pracujesz

Następnie wpisz nazwę projektu. Jira automatycznie zasugeruje klucz projektu będący skrótem nazwy. Oczywiście możesz też sam wybrać własną nazwę klucza. W trakcie późniejszej pracy każde zgłoszenie, jakie utworzysz, będzie miało przypisany do siebie unikalny identyfikator składający się z klucza i numeru: KLUCZ_PROJEKTU”-”numer_zgloszenia”.

Jira - nazwa i klucz projektu
Utwórz swój pierwszy projekt Jira

Po zakończeniu kreatora konfiguracji przechodzisz do tablicy swojego projektu (ang. board). Zależnie od tego, czy wybrałeś Scrum, czy Kanban wygląd tablicy będzie nieco inny. Wspólne jest to, że zawsze jest to tabela. Kolumny reprezentują kolejne statusy, jakie w zespole muszą być nadane zadaniu, aby przeszło cały proces wytwarzania. Domyślnie mamy trzy kolumny dla Scruma, ale w dowolnym momencie można dodać kolejne do projektu. Przy pierwszym „uruchomieniu” tablicy wyświetlać się będą różne podpowiedzi na temat funkcji, które możesz wykorzystać. Ponadto po prawej stronie wyświetli się okienko Jira Quickstart, gdzie możesz przeczytać dalsze instrukcje oraz przejść do kursów szkoleniowych z podstaw obsługi Jiry (w języku angielskim).

Jira - tablica - ekran startowy
Tablica nowo utworzonego projektu

W kolejnych wpisach publikowanych mam nadzieję regularnie opiszę kolejne przydatne funkcje Jira.

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.

Formularz zgłoszenia błędu
Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie go jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.
Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia – zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz