czy każdy może zostać testerem
Czy każdy może zostać testerem oprogramowania?

Myślisz o przekwalifikowaniu i zastanawiasz się, czy każdy może zostać testerem oprogramowania. Może właśnie kończysz szkołę i pomyślałeś o tym, że zostaniesz testerem. Powodów może być wiele. Tak czy inaczej, jeśli otworzyłeś ten artykuł, to szukasz odpowiedzi na to właśnie pytanie.

W dzisiejszym artykule znajdziesz również odpowiedź na to, co można zrobić, żeby zostać testerem oprogramowania. Mam nadzieję, że będziesz w stanie odpowiedzieć sobie czy to praca dla każdego? Czy kursy dają pracę? I na koniec czy można samodzielnie nauczyć się tego zawodu.

Jeśli zapytasz mnie: Czy każdy może zostać testerem?

Odpowiem: Tak każdy może nim zostać, ale…

Cechy pożądane u kandydatów na stanowisko testera oprogramowania

Licz się z nudą i monotonią

Praca testera oprogramowania bywa nudna, a nawet bardzo nudna. Typowy dzień pracy testera pracującego w Scrumie to głównie czas spędzony na czytaniu, pisaniu dokumentacji oraz na spotkaniach. Następnie są to prace związane czysto z testowaniem (testy i retesty). Z tego powodu zdarza się, że podczas szkoleń kursanci są zaskoczeni ilością rzeczy, które muszą wykonać, zanim przystąpią do testowania właściwego aplikacji. O tym, jak wygląda praca testera w Scrum napisałem w jednym ze wpisów, który polecam do przeczytania.

Niska pensja na starcie dla Juniora

Kolejnym problemem może być wyobrażenie dotyczące pensji testera manualnego. Jeśli spojrzeć na oferty pracy to widzimy stawki do nawet 12000 zł. Tymczasem Junior Tester Oprogramowania bez doświadczenia otrzyma prawdopodobnie od stawki minimalnej krajowej do może 3000 zł netto. Oczywiście kwota ponownie zależy od umiejętności kandydata, negocjacji, jakie podejmie, a także miejscowości, w której pracę znajdzie. Stawki w Warszawie różnią się od tych, jakie są w Rzeszowie, bo i koszty życia w obu miastach są inne.

Praca testera oprogramowania jest odpowiedzialna

Chcemy czy nie chcemy, ale przyjąć do wiadomości musimy, że praca testera jest bardzo odpowiedzialna. Scrum mówi o odpowiedzialności zespołowej za produkt. I tak zgadzam się z tym, że tak właśnie jest, ale w momencie, gdy ważna dla aplikacji funkcjonalność nie działa na produkcji, to właśnie tester zostanie zapytany o to, dlaczego błąd nie został znaleziony. Testując, odpowiadamy za jakość produktu i jako testerzy bierzemy na siebie tą właśnie działkę w zespole. Oczywiście, to nie jest też tak, że z powodu tego znalezionego przez klienta błędu stracisz pracę. Prawdopodobnie będziesz musiał się z niego wytłumaczyć. Przyjrzeć się powodowi jego nieznalezienia i uszczelnić proces testowy.

Tester musi radzić sobie pracując ze stresem

To nasuwa kolejną pożądaną cechę, jaką jest odporność na stres i umiejętność pracy w stresie. Na szczęście nie jest tak, że z nerwów ręce drżą mi każdego dnia. Gdyby tak było, nikt by nie chciał pracować w tym zawodzie. Przykładowo, przyjmijmy, że Sprint trwa dwa tygodnie, zaczyna się planowaniem testów, a kończy wystawieniem wersji na produkcję. Wówczas zwykle pod koniec Sprintu mamy więcej pracy i co za tym idzie więcej stresu. Poziom stresu zależy od atmosfery w zespole, ale i od tego, jak sami zorganizowaliśmy (zaplanowaliśmy) sobie pracę na cały okres Sprintu.

Samodzielność

W codziennej pracy musisz być samodzielny. To ty testerze planujesz sobie pracę, testy aplikacji i środowiska testowe. Z jednej strony jest to plus, bo daje swobodę działania. Z drugiej strony jest to minus, ponieważ jeśli nie masz w sobie samozaparcia i dyscypliny, to będziesz musiał je nadrabiać pod koniec każdego Sprintu. Tym samym będziesz narażony na większy stres w tym okresie.
Dlatego też w pracy testera nie ma czasu na lenistwo czy brak dyscypliny.

Nastawienie na rozwój

Uważam, że w zawodzie testera manualnego głównie liczy się charakter, pracowitość i chęć nauki.

No właśnie o chęci do rozwoju i nauki (głównie samodzielnej) jeszcze nie wspomniałem, a jest to ważna cecha charakteru testera oprogramowania. Twoje nastawienie na rozwoju widać już w okresie przygotowywania do podjęcia zawodu. Musisz w tym czasie opanować podstawową teorię testowania. Idąc na rozmowy z potencjalnym pracodawcą powinieneś znać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na rozmowach rekrutacyjnych. I na tym nauka się nie kończy, raczej zaczyna. Od pierwszego dnia pracy oczekuje się od ciebie chęci do nauki – narzędzi i testowania. Samorozwój w tym zawodzie jest bardzo ważny, bez niego nie ma awansów, podwyżek i premii.

Oczywiście są dziedziny testowania, które bez odpowiedniego przeszkolenia i edukacji nie będą dostępne dla zwykłego śmiertelnika po humanistyce. Należą do nich między innymi testy sztucznej inteligencji polegające na weryfikacji algorytmów na podstawie wzorów matematycznych. Nie wpływa to jednak na to, że nadal pracę jako tester dostać możesz, tylko niekoniecznie w tego typu testach.

Czy zrobienie kursu daje pracę?

Chciałbym obalić mit, że kursy dają pracę. Kurs jest trochę jak granie w grę z kontem premium. Czyli masz ekstra pieniądze, wydajesz je na konto premium i dzięki temu masz coś szybciej. Kursów testerskich obecnie jest wiele do wyboru do koloru. Osobiście sugerowałbym, aby przed wyborem kursu zastanowić się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć po tym kursie przy założeniu, że nie da on pracy a jedynie przyspieszy naukę zawodu. Następnie wybrałbym kurs na podstawie opinii wyrażonych w internecie oraz na grupie Testowanie oprogramowania (ostatnio częsty temat co sądzisz o szkoleniu X). Osobiście polecam siebie jako trenera prowadzącego  szkolenie indywidualne (w formie korepetycji) przygotowujące do zawodu testera.

Jak przygotować się do pracy jako tester oprogramowania?

O tym jak zostać testerem oprogramowania napisałem w jednym z wpisów na tym blogu. W skrócie (dużym, ponieważ już i tak dużo napisałem naraz do przeczytania):

  • Poznaj podstawowe zagadnienia związane z testowaniem oprogramowania. W tym, czego się nauczyć pomoże ci lista pytań, jakie padają na rozmowach rekrutacyjnych.
  • Naucz się pisać przypadki testowe, dobrze jest to przećwiczyć w programie, który służy do ich pisania np. TestLink. HP ALM.
  • Naucz się posługiwać dowolnym Bugtrackerem. Przećwicz zgłaszanie defektów oraz zarządzanie nimi. Przykładowy program Mantis, Redmine, JIRA.
  • Poznaj przynajmniej podstawy SQL, HTML, CSS.
  • Teorię przekuj w praktykę, w tym celu sugerowałbym trening na dostępnych platformach crowdtestingowych typu uTest.
  • Dołącz do grupy Testowanie oprogramowania oraz Tester oprogramowania wsparcie na starcie i czerp z wiedzy tam zapisanej.
  • Załóż profil na LinkedIn.
  • Napisz poprawne CV, a następnie wysyłaj je do firm, które poszukują testerów. Nie patrzyłbym na wymagania odnośnie do stażu pracy minimum 1 rok. Zawsze jest szansa, że mimo wszystko zostaniemy zaproszeni na rozmowę a wtedy wszystko w naszych rękach, żeby się obronić ;).
korepetycje z testowania oprogramowania teoria praktyka i przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Moje doświadczenie

Jako firma zajmuję się prowadzeniem szkoleń przygotowujących do zawodu testera oprogramowania. To, że są to szkolenia indywidualne (w formie korepetycji) daje mi możliwość poznania ludzi, których szkole i wysłuchania ich historii. I tak z moją pomocą przebranżowili się wojskowy, pracownik marketingu, magazynier i księgowy. Wszyscy są teraz testerami, pracują w tym zawodzie. Dlatego biorąc pod uwagę moje doświadczenie w pracy szkoleniowca, jeżeli zapytasz się mnie krótko czy każdy może zostać testerem oprogramowania, odpowiem Ci, że tak.

jaki powinien byc tester oprogramowania
Cechy pożądane u kandydatów na stanowisko testera oprogramowania

Wnioski

Pamiętaj o jednej bardzo istotnej rzeczy! Jeżeli nie lubisz pracy często monotonnej czasami nudnej to nie jest zawód dla Ciebie. Osobiście wychodzę z założenia, że bycie testerem to stan umysłu na swój sposób. Jako testerzy nie do końca zawsze wpisujemy się w standardy społeczne, jeżeli chodzi o podejście do świata. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu 😀
Niech motywacją do zmiany zawodu nie będą zarobki, komfort pracy czy też mity dotyczące pracy w IT. W myśl zasady wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Pamiętaj, że twoje zadowolenie po przekwalifikowaniu zależy od tego, czy nadajesz się do pracy jako tester.
Jeszcze jedna krótka uwaga na koniec. Napisałem dużo o tym, co jest trudne, ciężkie i wymagane w tym zawodzie. Jeśli to wszystko, co opisałem powyżej działa na ciebie motywująco. Czujesz się zainspirowany i zmotywowany. Może to znaczyć, że jesteś dobrym kandydatem na to, by zacząć się uczyć i zostać testerem oprogramowania.

Jeśli tak jest proponuję zapoznaj się z wpisem Co zrobić żeby zostać testerem oprogramowania?„. Dodatkowo polecam zapoznać się z ofertą moich indywidualnych szkoleń przygotowujących do zawodu tester manualny. Zapraszam!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz