Jednym z mitów krążących o pracy jako tester oprogramowania czy też ogólnie w IT jest powszechność pracy zdalnej. Dlatego wśród pytań, jakie zadawałem osobom pytającym mnie o szkolenie dla testera jeszcze przed pandemią, było „Skąd jesteś?”. Czy wiesz dlaczego?
Niedawno przechodziliśmy przez złoty okres na rynku pracy, kiedy to nie brakowało ofert pracy zdalnej dla testerów.
A jak jest teraz?
Praca zdalna dla testera
Cześć! Dzisiaj postanowiłem opisać Ci z mojej perspektywy to, jak wygląda rynek pracy zdalnej dla testera oprogramowania. W szczególności dla osoby takiej jak ty, czyli zaczynającej naukę testowania. Dlaczego to jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że duża część ludzi chcących zostać testerami mieszka w miejscowościach, które znajdują się w sporej odległości od miast, gdzie łatwiej o pracę dla testera. Miastami, w których jest łatwiej, są: Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Poznań.
Skąd jesteś?
Wróćmy do pytania, które przed pandemią zadawałem osobom zainteresowanym moim kursem. W większości wypadków w odpowiedzi padały wyżej wspomniane wymienione miasta.
Od czasu do czasu trafiał się ktoś z mniejszej miejscowości. Takiej osobie zadawałem kolejne pytanie, w którym pytałem o to, czy planuje się przeprowadzić. Jako trener chciałem zawsze zwiększyć szanse osób szkolonych. Dlatego na początku, zanim dana osoba wydała pieniądze, chciałem wyeliminować problemy, które mogą nawet najbardziej nadającej się do pracy testera osobie znaleźć pracę. Co za tym idzie, w takich przypadkach mocno odradzałem naukę (standardowo szkoda pieniędzy skoro pracy na 90% nie znajdziesz). Firm takich jak DMT Softwarehouse (tu ja pracuję aktualnie), dla których można pracować zdalnie, jest niewiele na rynku.
Pandemia wpłynęła na wzrost liczby firm oferujących pracę zdalną. Ostatnio ta sytuacja zaczęła ulegać zmianie i mniej więcej od stycznia coraz częściej pracownicy są zapraszani do biur przynajmniej w hybrydowym systemie. I tak może się zdarzyć, że ktoś, kto w pandemii pracował zdanie z Podkarpacia, teraz musi dojechać np. do Poznania raz w tygodniu. Zakładam, że takiej osobie nie mają lekko.
Osoby z długim stażem pracy, które są rzetelne i pracodawca im ufa, prawdopodobnie mają pozwolenie na pracę zdalną.
Daj znać, jak to u Ciebie wygląda!
Znam trzy osoby, które musiały zacząć dojeżdżać do pracy, przy czym na szczęście dwie miały stosunkowo niedaleko, a jedna całkiem spory kawałek, żeby dotrzeć do pracy.
Cały czas trafiają się projekty np. zagraniczne, gdzie zwyczajnie ciężko byłoby pracować bez relokacji do danego kraju. I w nich praca zdalna jest możliwa. Niemniej ofert pracy zdalnej jest mniej, niż było jeszcze dwa lata temu.
Aktualna sytuacja na rynku pracy dla testerów
Na dzień 30.07.23:
Pracuj.pl
12 ofert pracy zdalnej
14 ofert pracy stacjonarnej
SII
16 ofert pracy zdalnej
10 ofert pracy stacjonarnej
Bulldogjob
16 ofert pracy zdalnej
19 ofert pracy stacjonarnej
NoFluFF Jobs
54 oferty pracy zdalnej
76 ofert pracy stacjonarnej
Dwie uwagi dotyczące powyższych statystyk:
- Część ofert się powtarza (nie chciało mi się ich dokładnie analizować).
- Zwłaszcza na NoFluFF Jobs jest wiele nietypowych ofert, np. na rynku węgierskim, na przykład: link do oferty.
Jeżeli wciąż masz zamiar podjąć naukę testowania lub właśnie zaczynasz swoją edukację w tej dziedzinie, gorąco polecam nabycie mojego e-booka. Na ponad 300 stronach skupiłem się na dostarczeniu wiedzy teoretycznej, wskazówkach dotyczących zdobywania praktycznego doświadczenia, tworzenia portfolia, poszukiwania pracy oraz zestawieniu najczęściej zadawanych pytań podczas rekrutacji.
Pochodzisz z małej miejscowości, nie masz możliwości lub zwyczajnie nie chcesz przeprowadzać się, ale interesuje Cię praca zdalna. Zastanawiasz się nad zmianą zawodu i rozważasz naukę testowania oprogramowania. Czy obecne zmiany na rynku pracy powinny Cię niepokoić? Jak zwykle – zależy. Kluczowe jest uwzględnienie kontekstu i Twojej indywidualnej sytuacji, a to pozostawiam Tobie do przemyślenia :). Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz, że praca zdalna w testowaniu nie jest tak powszechna dla osób na początkowym etapie kariery, jak czasem się sądzi.
link do oferty na rynku węgierskim nie linkuje 😉
ciężko wrzucić link do oferty, który będzie dłużej działał 🙁
ale za to wpadłem na pomysł na kolejny wpis 🙂