czy warto zrobić ISTQB
Czy warto zrobić certyfikat ISTQB?

Przez ostatnich kilka miesięcy odpowiadałem moim kursantom na pytania, czy warto zrobić ISTQB, co daje, jak się do niego przygotować. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te oraz inne nasuwające się mi do głowy pytania dotyczące tego egzaminu.

Co to jest „ISTQB”?

ISTQB to skrót od International Software Testing Qualifications Board, czyli po przetłumaczeniu w Google Translate: „Międzynarodowa Rada Kwalifikacji w zakresie testowania oprogramowania”. Program certyfikacji ISTQB został podzielony na trzy ścieżki. Każda z nich składa się z kilku stopni egzaminacyjnych. Każda rozpoczyna się od egzaminu ISTQB Fundation Level. I o tym właśnie egzaminie będzie ten wpis.

Przygotowuję się do zawodu testera, czy potrzebny jest mi certyfikat ISTQB?

Przeglądając oferty pracy, spotkałeś się pewnie ze stwierdzeniem, że posiadanie certyfikatu ISTQB jest mile widziane. Z tego powodu stał się on bardzo popularny wśród osób, które chcą zostać testerami. Tymczasem na stronie istqb.org przeczytać możesz, że zalecane jest, by do egzaminu podchodziły osoby z minimum sześciomiesięcznym stażem pracy. A to dlatego, że wiedza zawarta w materiałach udostępnionych do egzaminu pomaga w uporządkowaniu tego, co już się wie. Moim zdaniem sam certyfikat nie jest potrzebny, jeśli jesteś na etapie szukania pierwszej pracy jako tester oprogramowania. Może się on jednak okazać Twoim dodatkowym atutem, ponieważ pracodawcy wciąż w CV szukają informacji o nim.

Jaka jest zdawalność egzaminu?

Egzamin trwa 1 godzinę, w której trakcie należy odpowiedzieć na 40 pytań testowych. Zdawalność egzaminu jest bardzo wysoka. W mojej grupie (szkolenie zakończone egzaminem) wszyscy zdali. Szczerze mówiąc, nie znam nikogo, kto by podszedł do egzaminu i nie zdał go. Przyznaję przy tym, że nie znam również nikogo, kto by do niego podszedł bez szkolenia. By zdać egzamin, musisz przyswoić wiedzę. To nie jest tak, że przychodzisz i automatycznie zdajesz. Wiedzę trzeba mieć. Przyswojenie jej w trakcie szkolenia jest szybsze, bardziej efektywne. Minusem są koszta dość wysokie. Jeśli nie masz pieniędzy na jego pokrycie, możesz przygotować się w domu, czytając udostępnione darmowe materiały.

Jakie są korzyści z posiadania certyfikatu ISTQB?

Po pierwsze certyfikat ISTQB jest uznawany na całym świecie za potwierdzenie wiedzy testerskiej.

Po drugie sporo firm w Polsce, mimo że nie wymaga ISTQB, to posiadanie go uważa za dodatkowy atut u kandydatów. Ktoś na grupie testowanie oprogramowania powiedział, że na jedno stanowisko jest około 200 kandydatów! Dlatego też, jeśli masz okazję na pokazanie się z lepszej strony niż pozostałe 199 osób, to warto z niej skorzystać i certyfikat mieć.

Jak się przygotować samemu do egzaminu ISTQB FL?

Pobierz darmowe materiały wymienione poniżej. Naucz się wszystkiego w domu. Nie będzie to łatwe na początku, zwłaszcza gdy zaczniesz czytać Sylabusa i nie będziesz umieć odnieść pojęć do życia codziennego i zrozumieć ich. Z czasem powinieneś zacząć przyswajać słownictwo i rozumieć więcej. Nie jest konieczne branie udziału w kursie, by przystąpić do samego egzaminu. Na stronach sjsi.org dostępne są do pobrania materiały darmowe (również w języku polskim). Umożliwiają one naukę i przygotowanie do egzaminu z zakresu ISTQB FL. Na liście poniżej znajdziesz darmowe materiały i pomoce pozwalające na przygotowanie do egzaminu ISQTB.

Nie mam pieniędzy na szkolenie i egazamin?

Naucz się wiedzy teoretycznej. Przystąp do próbnych egzaminów w języku angielskim i polskim na przykład tutaj: próbny egzamin. Znam testera, który nie miał pieniędzy na egzamin i na kurs. Nauczył się wszystkiego sam. Zrobił egzamin online na jednej ze stron, na której można ćwiczyć testy i zrobił print screen tego wyniku. W CV załączył informację, że certyfikatu nie ma, ale jest przygotowany do egzaminu i na stronie takiej i takiej zdał go. I teraz może mój kolega był wyjątkowy, miał szczęście. Jest obecnie testerem, został zaproszony na rozmowę. Na niej pokazał wydrukowany zrzut ekranu i został przepytany trochę z ISTQB, bardziej z podstawowej wiedzy testerskiej, podejścia do testowania. I dostał pracę.

Czy zatem warto zrobić ISTQB Foundation Level?

Nie, jeśli planujesz wziąć na pokrycie kosztów szkolenia i egzaminu pożyczkę. Posiadanie certyfikatu nie daje automatycznie pracy, ale zwiększa szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Do przejścia rozmowy będziesz potrzebować wiedzy ogólnej na temat testowania.

Tak, jeśli masz pieniądze na szkolenie i certyfikat. Tak jak napisałem wyżej, zwiększy to Twoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Branie udziału w kursie zakończonym egzaminem ma ten plus, że nie trzeba się mobilizować do nauki, czas nauki i egzaminu jest zamknięty zwykle w dwóch dniach. Egzamin odbywa się zaraz po szkoleniu, co za tym idzie, na większość pytań znać będziesz odpowiedź na podstawie wiedzy ze szkolenia.

Ostatnie, ale

Przed zapisaniem na szkolenie połączone z egzaminem miej na uwadze również to, że większość pracodawców ma wśród benefitów dla swoich pracowników fundusz szkoleniowy. Zwykle można go wykorzystać na zdanie takiego egzaminu i zrobienie szkolenia.

Podsumowanie

Nie chcę mówić, żebyś teraz nie robił szkoleń, nie zdawał egzaminu. Jeśli uważasz, że to jest jedna z tych rzeczy, które musisz mieć, by przygotować się do zawodu testera oprogramowania i masz pieniądze na to szkolenie, to zrób je. Branie udziału w kursie zakończonym egzaminem ma ten plus, że nie trzeba się mobilizować do nauki, czas nauki i egzaminu jest zamknięty zwykle w dwóch dniach, wiedza przekazywana jest na bieżąco. A zdawalność wysoka. Pamiętaj przy tym, że sama organizacja ISTQB radzi by do egzaminu podchodziły osoby z doświadczeniem w pracy.

Ale jeśli mówisz sobie, że masz gorzej, bo nie masz pieniędzy na szkolenie i egzamin i dlatego jest ci ciężej znaleźć pracę, to może warto samemu zacząć naukę i spróbować w taki sposób, w jaki zrobił to mój kolega. Bo to wykazuje determinację w dążeniu do celu, chęci, pracowitość, czyli to wszystko, czego zwykle pracodawca od nas oczekuje. I wówczas te właśnie cechy powinieneś podkreślić w CV i w czasie rozmowy, na którą mam nadzieje będziesz zaproszony.

Formularz zgłoszenia błędu
Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie go jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.
Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia – zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz