pytania na rozmowie rekrutacyjnej tester oprogramowania
Pytania na rozmowie rekrutacyjnej na testera

Przejrzałem wpisy w grupach facebookowych i na ich podstawie stworzyłem listę pytań jakie padają na rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko tester oprogramowania. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej Ci będzie przygotować się do ewentualnych rozmów rekrutacyjnych. 

Pytania ogólne nie związane z testowaniem

Zwykle to od nich rozpoczyna się rozmowa rekrutacyjna. Są to pytania dotyczące Ciebie oraz firmy, w której chcesz pracować. Mają na celu sprawdzenie jaką jesteś osobą oraz czy pasujesz do zespołu, w którym miałbyś pracować. 

  • Jakie skończyłeś studia?
  • Co robiłeś do tej pory? Jakie jest Twoje doświadczenie?
  • Co robisz w wolnym czasie?
  • Jakie są Pana wady?
  • Gdzie się widzisz za 5 lat? 
  • Co robi nasza firma?
  • Co Cię skłoniło do wysłania do nas CV? Dlaczego wybrałeś tą firmę?

Odpowiedzi na pytania ogólne w rozmowie rekrutacyjnej

O ile pierwsze trzy to kwestia opowiedzenia o sobie w kilku zdaniach, to ostatnie trzy wymagają przemyślenia i zastanowienia. Jak zatem przygotować się do nich? Po pierwsze, za każdym razem gdy wysyłasz CV zapisz w Excelu adres strony z ofertą, nazwę firmy, datę wysłania CV. Dzięki temu po zaproszeniu na rozmowę z łatwością odnajdziesz ofertę i dane firmy. Następnie przeczytaj na stronie firmy dane o niej, o produktach przez nią wytwarzanych. 

Pytanie o to gdzie się widzisz za 5 lat jest trudne. Nigdy nie wiadomo czego oczekuje od Ciebie słuchacz w odpowiedzi. Dlatego myślę, że powinieneś odpowiedzieć szczerze. Może chcesz automatyzować a może chcesz zostać kierownikiem testów (czyli stawiasz na rozwój, jesteś ambitny, chcesz się uczyć). Myślę, że dobrą odpowiedzią będzie również zwrócenie uwagi na to, że chcesz mieć dom/mieszkanie stałą pracę, pieniądze by podróżować (wówczas podkreślasz że liczy się stabilizacja). Więcej na temat miękkich pytań na rekrutacji możesz przeczytać w jednym z moich artykułów na blogu.

Pytania rekrutacyjne dotyczące pracy testera

Ciągle miękkie, nie wymagające dużej wiedzy teoretycznej. Zwykle zadawane by lepiej Cię poznać i zobaczyć czy masz pojecie jak wygląda praca testera.

Odpowiadając na te pytania na rozmowie rekrutacyjnej udowadniasz, że wiesz kim jest i czym zajmuje się tester oprogramowania.

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie to warto powiedzieć, że raz jeszcze sprawdzisz specyfikację wymagań aplikacji i odpowiednio się do niej odniesiesz. Czyli jeśli masz rację, to pójdziesz do programisty ze specyfikacją by wyjaśnić że błąd jest i powinien być poprawiony. Jeśli jej nie masz zamkniesz zgłoszenie. Narzędziami używanymi przez testerów może być Mantis, Jira czy inny bug tracker, JMeter, aplikacja do robienia zrzutów ekranu, TestLink. Przed rozmową rekrutacyjną sprawdź czy w ofercie firma dała informację jakie proponuje zarobki. Spróbuj zorientować się ile zarabia w Twojej okolicy tester na podobnym stanowisku. Odpowiedzi na ostatnie cztery pytania powinieneś znaleźć w artykułach na tym blogu współpraca testera z programistą, współpraca testera z analitykiem i zawód tester oprogramowania

Zadania logiczne, łamigłowki i pytania sprawdzające kreatywność

Wykazują Twoją dociekliwość, upartość w dążeniu do celu i pomysłowość. Nie zawsze chodzi w nich o podanie jednej poprawnej odpowiedzi. Ani o to by odpowiedź podać od razu. Zwykle zadający te pytania na rozmowie rekrutacynej chce zobaczyć proces twojego myślenia w dochodzeniu do wyniku.

  • Jak przetestujesz kalkulator, krzesło, ołówek, parasolkę?
  • Czemu studzienka kanalizacyjna jest okrągła?
  • Czemu tory kolejowe są budowane na wałach?
  • Jak byś określił wagę samolotu mając do dyspozycji aparat fotograficzny?
  • Ile cegieł potrzeba do zbudowania domu?
  • Ołówek i gumka kosztują 1.10zł, ołówek jest o 1zł droższy. Ile kosztuje gumka?
pytania logiczne na rozmowie rekrutacyjnej tester oprogramowania
Przykładowa zagadka logiczna źródło Facebook

Pytania na rekrutacji na testera sprawdzające wiedzę o testowaniu

Konkretne sprawdzające co umiesz i na ile jesteś przygotowany do tego by pracować.

Zadania praktyczne jakie możesz dostać na rozmowie rekrutacyjnej na testera

Jeśli w opisie stanowiska w ofercie była informacja dotycząca mile widzianego programowania, to możesz również spodziewać się zadań dotyczących napisania fragmentu kodu w dowolnym języku programowania.

  • Napisz kod dodający liczby bez użycia znaku „+”.
  • Napisz algorytm quick sort.

Pamietaj, że składając CV do firmy wytwarzającej oprogramowanie specjalistyczne lub pod daną branżę, możesz zostać zapytany o wiedzę specjalistyczną. Zwykle w takim przypadku w opisie stanowiska znajdziesz informację, że mile jest widziana wiedza z danego zakresu.

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz