Po pierwsze co to LinkedIn? Jest to portal, na którym możesz podsumować swoje doświadczenie i wyeksponować je na świat. Tak w skrócie. Poza tym znajdziesz na nim innych specjalistów, artykuły przez nich publikowane, możesz również znaleźć oferty pracy oraz profile firm.
LinkedIn to moim zdaniem w obecnych czasach must have dla wszystkich pracujących w IT czy też planujących przebranżowienie. Nie wiem, w jakim stopniu przydatny jest w innych branżach, pewnie też, ale dla IT zdecydowanie jest to coś, co pomaga przy zmianie pracy i jej szukaniu. Mnie w każdym razie pomaga w znajdowaniu pracy, gdy jej szukam.
Przygotowałem dla Was nagranie mp3 tego wpisu, jeśli zatem wolisz słuchać niż czytać zachęcam do pobrania pliku :).
Profil na LinkedIn dla juniora testera
Zastanawiasz się, czy LinkedIn przyda się komuś bez doświadczenia? Moim zdaniem narzędzie to może być przydatne zwłaszcza dla juniorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. Do tej pory pamiętam jak lata temu z pomocą siostry i tworzyłem swój profil oraz dodawałem pierwszych znajomych, którzy budowali moją sieć kontaktów.
Obecnie, jeśli zaczynam pracę w jakiejś firmie, pamiętałem o tym, żeby wysłać zaproszenie swoim kolegom z projektu oraz do ludzi, z którymi ogólnie współpracowałem. Buduję w ten sposób swoją sieć kontaktów.
Ok, ale od początku!
To, co zobaczysz na powyższym zrzucie to menu aplikacji. Znajdziesz w nim następujące linki.
Strona główna
Zobaczysz na niej wszystkie posty, które Twoi znajomi zamieścili, polubili lub skomentowali (brzmi chyba znajomo 😉 ).
Moja sieć
Widok, w którym będziesz mógł podejrzeć swoje kontakty oraz proponowane kontakty, które możesz nawiązać. Pamiętaj, że nic nie działa idealnie, niektórzy znajomi mogą nie spełniać warunków algorytmu, dlatego czasami musimy sobie ich poszukać za pomocą lupki.
Oferty pracy
LinkedIn pozwala pracodawcom na umieszczanie ogłoszeń o pracę. Możesz je wyszukiwać ale również zobaczyć jakie oferty z Twojego rejonu pasujące do Twojego profilu LinkedIn znalazł dla Ciebie. Tutaj chyba wszystko jasne? 🙂
Wiadomości
Widok w stylu Messengera zawierający wszystkie wiadomości, jakie wymienisz z innymi użytkownikami portalu.
Pamiętaj! Jak piszesz wiadomość przez LinkedIn do rekrutera czy innej osoby, pisz możliwie w sposób formalny, ponieważ nie każdemu luźne podejście się spodoba. Jeżeli ktoś zapyta o przejście na Ty lub zapyta, czy możemy mniej formalnie pisać, to jak najbardziej możesz się zgodzić. Oczywiście o ile jest to dla Ciebie ok.
Powiadomienia
Widok, w którym dostaniesz powiadomienia różnego typu, od „Ktoś wyświetlił Twój profil”, po „Twój kontakt po raz pierwszy od dłuższego czasu zamieścił post”.
Ostatnie miejsce zajmuje Twoja podobizna
Po jej naciśnięciu zobaczysz opcje jak na zrzucie poniżej.
To co najbardziej powinno Cię interesować to zarządzanie prywatnością, o ile chcesz żeby pewne informacje się nie wyświetlały dla kogoś oraz przede wszystkim możliwość wyświetlenia swojego profilu.
Profil na LinkedIn uzupełnianie kolejnych sekcji
Sekcja ze zdjęciem profilowym
Uważam, że warto dodać zdjęcie do swojegp profilu na LinkedIn. Wychodzę z założenia, że dużo prościej rozmawia się z kimś o pracy, kiedy wiesz, kto jest po drugiej stronie. Poza tym to nie Tinder, tylko portal czysto biznesowy służący do zarządzania Twoją karierą. Proszę, pomyśl o tym, wybierając zdjęcie.
Pod zdjęciem masz swoje imię i nazwisko oraz stanowisko w obecnej pracy.
Sekcja z podsumowaniem
Czyli miejsce, w którym jeśli szukasz pracy, powinieneś to zaznaczyć. Moduł ten, jak widać na poniższym zrzucie jest bardzo czytelny.
Składa się z następujących sekcji:
- Stanowisko.
- Lokalizacja miejsca pracy.
- Rodzaje ofert pracy (czy pełen etat itp.).
- O mnie (Podsumowanie).
W tej sekcji możemy napisać podsumowanie o sobie.
Moja sugestia na to, jak wypełnić to pole.
Napisz, kim jesteś, czym się zajmujesz, czym chcesz się zajmować oraz przede wszystkim, co w tym kierunku robisz.
Osiągnięcia zawodowe
LinedIn osiagnięcia zawodowe i certyfikaty
To, co nas najbardziej powinno interesować w tej części profilu, to przede wszystkim Doświadczenie zawodowe. Tutaj powinniśmy je wpisać tak, jak to robimy w CV, czyli wraz z obowiązkami, jakie mieliśmy na danym stanowisku.
Wykształcenie
Szkoły, w których pobieraliśmy edukację.
Licencje i Certyfikaty
ISTQB oraz inne 😉 .
Kolejną sekcją są Umiejętności
W tym miejscu możemy dodać wszystkie umiejętności, jakie posiadamy i uważamy je za przydatne na tym stanowisku, na którym pracować chcemy. Umiejętności takie mogą być później potwierdzone przez innych członków naszej grupy. Najbardziej wartościowe są te od współpracowników.
Osiągnięcia
Miejsce na to, by dodać różnego rodzaju artykuły, wyróżnienia, patenty, publikacje czy też kursy, które ukończyliśmy.
Przedostatnią sekcją jest sekcja Informacje dodatkowe, w której możemy poprosić o rekomendację. Tak jak wspomniałem wcześniej, ludzie w naszej sieci mogą docenić naszą pracę, chociażby poprzez rekomendację na LinkedIn.
Ostatnia sekcja to Obsługiwane języki
Pozwala nam ona na stworzenie profilu w innym języku.
Wpis ten, chociaż lekki mam nadzieję, że wam chociaż trochę pomoże. Jednym z największych zarzutów do osób wchodzących w branżę jest bylejakość, jeżeli chodzi o autoprezentację. Dlatego też postanowiłem dać wam wędkę w postaci tego artykułu.
I ostatnia wskazówka, jeśli jesteś juniorem i nie wiesz jak uzupełnić LinkedIna, to nie rezygnuj, bo nie wiesz. LinkedIn to platforma, na której możesz znaleźć profile innych osób i spróbować dodać do swojego profilu to, co wydaje ci się wspólne ze znalezionymi. Jako junior w sekcji doświadczenie wpisz to, co robiłeś poza IT, jeśli jakieś doświadczenie miałeś. Jeśli pracujesz dla uTest, wówczas poszukaj profilu Applause, dodaj go jako pracodawcę w sekcji doświadczenie.
Dodaj do swojej sieci kontaktów ludzi, z którymi pracujesz. Proś ich o potwierdzenie Twoich kompetencji. Nie obawiaj się prosić o rekomendacje ludzi, z którymi pracowałeś.
Cześć, zgodnie z Twoją prośbą dodaję komentarz. Masz bardzo przyjemny głos, brzmisz profesjonalnie i taka forma mi odpowiada. Nie rezygnuj z pisania. Móc zabrać Ciebie na spacer w słuchawkach będzie świetnie. Ah, gdybyś podogrywał słuchanki z poprzednich wpisów… 😉
Cześć, dziękuję Ci za tak pozytywny feedback 🙂
teraz trochę siadło mi gardło ale pomyślę o nagraniu też poprzednich wpisów 🙂