TestLink to popularne darmowe narzędzie do zarządzania testami. Korzystamy z niego poprzez przeglądarkę. Jego interfejs graficzny nie jest może powalający, ale dzięki stosunkowo prostej instalacji i szerokiemu zakresowi funkcjonalności TestLink świetnie nadaje się do ćwiczenia testowania i tworzenia testerskiego portfolio przez początkujących testerów.
Do czego służy TestLink?
Można w nim tworzyć specyfikacje testów, czyli wymagania, buildy testowanego produktu, scenariusze i przypadki testowe oraz plany testów, można dokumentować realizację przypadków testowych oraz generować raporty z testów. Przypadki testowe można importować i eksportować i wielokrotnie wykorzystywać przypisując do danego planu testów. TestLink obsługuje wiele projektów (projekt odpowiada przedmiotowi testów, np. strona internetowa, aplikacja) oraz wielu użytkowników, którym można przypisywać różne role i uprawnienia.
TestLink może również służyć do bardziej zaawansowanych zastosowań, gdyż jest oparty na licencji GNU General Public Licence i może być dostosowywany na potrzeby konkretnych firm i projektów. Dzięki API XML-RPC można automatyzować wykonywanie przypadków i scenariuszy testowych. Ponadto możliwa jest integracja (choć czasem w ograniczonym zakresie) z bugtrackerami takimi jak Jira, Mantis, Redmine czy Bugzilla.
TestLinka można zdeployować w chmurze (Google Cloud, AWS, AZure – opcja płatna!), w kontenerach (Docker, Kubernetes), można go też zainstalować na maszynie wirtualnej.
Jednak w tym artykule pokażę najprostszy sposób instalacji programu na systemie Windows, a w kolejnym – jak korzystać z jego podstawowych funkcji.
Jak wspomniałem na początku, sam program działa w przeglądarce, natomiast korzysta z bazy danych (MariaDB, MySQL lub PostgreSQL) oraz serwera HTTP Apache. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą sobie pobrać Testlinka ze strony https://sourceforge.net/projects/testlink/ , jednak wcześniej wymagana jest instalacja i konfiguracja pakietu XAMPP.
Na szczęście dla początkujących, nie musimy tego instalować i konfigurować samodzielnie. Wystarczy, że na swoim komputerze zainstalujemy pakiet Bitnami TestLink Stack, zajmie to kilkanaście minut. W dalszej części wpisu omówię właśnie tę prostą opcję instalacji tego pakietu.
Wymagania sprzętowe
Najpierw jednak parę słów o wymaganiach sprzętowych:
- procesor Intel x86 lub inny kompatybilny
- minimum 256 MB RAM
- minimum 150 MB miejsca na dysku
- obsługa protokołu TCP/IP
- systemy operacyjne: Linux x86; OS X x86; 32- lub 64-bitowy Windows (m.in. Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows Server 2008 czy Windows Server 2012).
Bitnami TestLink Stack
Pakiet Bitnami TestLink Stack składa się z następujących elementów (stan na 25.05.2021):
- TestLink 1.9.20
- Apache 2.4.47
- MariaDB 10.4.19
- PHP 7.4.19
- phpMyAdmin 5.1.0
Instrukcja instalacji
Wchodzimy na stronę: https://bitnami.com/stack/testlink
Przejdziemy ścieżkę instalacji na naszym komputerze, czyli wybieramy opcję „On my computer” i „download” dla naszego systemu operacyjnego (u mnie Windows).
Wyskakujące okienko zaproponuje nam założenie konta w serwisie bitnami, żeby otrzymywać informacje i aktualizacje oraz mieć dostęp do forum użytkowników aplikacji z tego serwisu. Można się zapisać, można też ten krok pominąć i przejść od razu do pobierania. W drugim przypadku klikamy „No thanks, just take me to the download”.
Zapisujemy plik instalacyjny na komputerze i uruchamiamy go. Może się pojawić okienko z informacją, że program antywirusowy może spowolnić instalację. Nic się nie przejmujemy, tylko kontynuujemy instalację. 😊
Otworzy się okno Bitnami TestLink Stack Setup Wizard. Klikamy oczywiście „Next”.
Na kolejnym ekranie akceptujemy domyślnie zaznaczone komponenty TestLink oraz PhpMyAdmin (jest to narzędzie do administracji bazą danych, w tym wypadku MariaDB) i klikamy „Next”.
Następnie wybieramy miejsce na naszym komputerze, gdzie zainstalujemy środowisko TestLink. Na następnym ekranie tworzymy konto Administratora: wpisujemy swoje imię i nazwisko (może być zmyślone na potrzeby ćwiczeń 😎 ), adres email jest nieobowiązkowy. Najważniejsze są pola – login i hasło, którymi będziemy się logować do TestLinka.
Żeby opcja odzyskiwania hasła była dostępna, trzeba skonfigurować ustawienia SMTP, a oprócz tego dokonać modyfikacji w plikach konfiguracyjnych php, a to wykracza poza podstawowy zakres tej instrukcji.
Z powodów wspomnianych powyżej konfigurację ustawień SMTP możemy na razie pominąć, klikając „Next”. Jeśli jednak chcesz się zmierzyć z tym tematem, sięgnij do dokumentacji i wpisów na forum bitnami: https://docs.bitnami.com/installer/apps/testlink/configuration/configure-smtp/
Na następnym ekranie nie zaznaczamy checkboxa dotyczącego deploymentu TestLinka w chmurze.
Następny ekran to ostatni krok przed uruchomieniem już właściwej instalacji. Zaznaczmy checkbox, żeby strona startowa Testlinka uruchomiła się automatycznie po zakończeniu instalacji. Klikamy „Next”.
Instalacja potrwa kilka minut, po czym pojawi się komunikat o jej ukończeniu.
Po kliknięciu „Finish” powinna się uruchomić w przeglądarce strona startowa, jak poniżej, informująca o udanym zainstalowaniu TestLinka. Znajdziesz tam również linki do dokumentacji online oraz forum społeczności bitnami. Klikamy oczywiście „Access Testlink„. Wyświetli się wtedy ekran logowania.
Gdy będziemy chcieli „odpalić” Testlinka później, to mamy parę sposobów.
Możemy wyszukać w menu start Bitnami TestLink Stack, a następnie Bitnami TestLink Stack Manager Tool. Zezwalamy mu na wprowadzanie zmian na komputerze, po czym otwiera się ekran tej aplikacji. Tutaj mamy dostęp do różnych opcji, w tym do panelu phpMyAdmin do administracji bazą danych oraz „Go to Application”.
Wchodzimy w zakładkę Manage Servers, żeby upewnić się, że MySQL i Apache Web Server są uruchomione (Running). Jeśli nie są uruchomione, klikamy oczywiście „Start”. W razie potrzeby możemy też zmienić konfigurację portów serwera Apache.
Wracamy do zakładki Welcome i klikamy „Go to Application” (patrz poprzedni zrzut ekranu). W przeglądarce otworzy się wspomniana wyżej strona startowa, na której klikamy „Access Testlink„. Wyświetli się ekran logowania.
Wpisujemy tutaj login i hasło podane przy instalacji.
Po zalogowaniu się otworzy się od razu okno tworzenia nowego projektu.
Gdy będziemy mieli już utworzony jeden lub więcej projektów, to przy każdorazowym logowaniu się do TestLinka będziemy widzieć stronę domową z listą dostępnych funkcjonalności. Na razie jednak skupmy się na utworzeniu projektu.
W polu Name wpisujemy nazwę projektu testowego, np. New web app. Tutaj chodzi o ogólną nazwę przedmiotu testów, dopiero w scenariuszu (Test Suite) będziemy precyzować, jakie funkcjonalności chcemy testować. Oczywiście zachęcam Cię do wymyślenia własnego projektu, przedmiotu testów i później przypadków testowych. Ja tylko podaję proste przykłady.
W polu Prefix wpisujemy litery, które będą częścią identyfikatora naszych przypadków testowych. Mogą to być skrót od nazwy projektu, mogą to być litery TC (od test case).
W Project description oczywiście opisujemy krótko projekt wedle uznania. Pole jest opcjonlane.
W sekcji Enhanced features możemy zaznaczyć dodatkowe funkcjonalności, które będą dostępne przy tym projekcie:
- Enable Requirements – opcjonalny moduł, który będzie zawierać opis wymogów (specyfikacja)
- Testing Priority – określanie priorytetu testów (zalecane jest włączenie tej opcji)
- Enable Test Automation (API Keys) – opcjonalne
- Enable Inventory – opcjonalny moduł, który będzie zawierać opis sprzętu hardware, na którym przeprowadzane są testy.
Issue Tracker Integration i Code Tracker Integration na tym etapie nie ruszamy.
UWAGA! Checkboxy
Active
i
Public
powinny być zaznaczone!
Klikamy „Create” i mamy już założony nasz pierwszy projekt w TestLink! 😎
Teraz wyświetli Ci się homepage/dashboard Twojego konta TestLink (poniżej).
Zobaczysz listę dostępnych funkcjonalności, u góry login zalogowanego użytkownika (w tym wypadku admina) oraz ikonki prowadzące do najważniejszych funkcjonalności, a w prawym górnym rogu menu rozwijane, gdzie aktualnie wyświetla się utworzony właśnie przez Ciebie projekt. Później, w miarę tworzenia kolejnych projektów, ta lista będzie się rozszerzać.
W następnym wpisie pokażę Ci, jak korzystać z najważniejszych funkcjonalności TestLinka, takich jak tworzenie Test Planu, Builda, Test Suite (scenariusz), pisanie przypadków testowych oraz dokumentowanie wyników przeprowadzanych testów i tworzenie raportu z testów.
Do przeczytania! 😉
P.S. W sklepie Wyszkolewas pojawił się nowy e-book!!! 😎
Znajdziesz w nim odpowiedzi na 105 pytań dotyczących testowania oraz 7 pytań miękkich ze wskazówkami, jak na nie odpowiedzieć. E-book to repetytorium wiedzy przeznaczone dla osób, którzy szukają pracy, również tych z doświadczeniem, i chcą się dobrze przygotować do rozmów kwalifikacyjnych.
Cześć, czy są teraz jakieś inne strony, z ktorych można ściągnać taką podstawową wersję Testlink?
hej , podbijam pytanie, czy ktos sie orientuje gdzie mozna pobrac test link?
Hej, testlink leży niestety i zdaję sobie z tego sprawę… spróbuję napisać artykuł o tym lub innym narzędziu 🙂
Artykuł niestety nie jest już aktualny. Właśnie próbuję zainstalować TestLink według wskazówek, ale po wejściu w pierwszy link pojawia się info:
„TestLink packaged by Bitnami has been discontinued, here are similar apps in the same category.”
Jako laik nie wiem, czy mam mimo to instalować coś z tej strony, czy nie.
Pozdrawiam
hejka, ten link do bitnami – czy on nadal działa? 🙂
Nie działa niestety.