Podziel się tym wpisem!

Po przeczytaniu artykułu dowiesz się:
 • Kim jest tester oprogramowania?
 • Jakie są specjalizacje w tym zawodzie?
 • Jakie są wymagania najczęściej stawiane przez pracodawców ?
 • Co należy do obowiązków testera?
 • Czy każdy może być testerem?
 • Jakie są (subiektywne dla mnie) minusy pracy jako tester?
 • Jakie są (subiektywne dla mnie) plusy pracy jako tester?
 • Przydatne linki dla każdego zaczynającego naukę.
 • Link do zapisu na kurs tester oprogramowania organizowanego przeze mnie.

Kim jest tester oprogramowania?

Tester oprogramowania zajmuje się sprawdzeniem jakości aplikacji dostarczonej klientowi. Do naszych obowiązków należy również weryfikacja zgodności dostarczonej przez programistów aplikacji z wymaganiami (specyfikacją). Klientem jest każda firma zamawiająca, kupująca, używająca oprogramowanie. Co za tym idzie jest nim sklep zamawiający oprogramowanie do obsługi kasy. Bank kupujący oprogramowanie do sprzedaży kredytów. Jak również miasto zamawiające oprogramowanie do obsługi parkometrów… Klientem jest każdy, kto potrzebuje aplikację. Stąd jest wiele rodzajów aplikacji jakie możemy testować. 

Jeśli zdecydujesz się na ten zawód, to prawdopodobnie będziesz zatrudniony przez firmę tworzącą oprogramowanie. Naszym zadaniem jest sprawdzenie aplikacji w celu potwierdzenia jak największej jakości tworzonej aplikacji.

Specjalizacje

Tester oprogramowania może specjalizować się w wielu dziedzinach między innymi w:

 • testowaniu manualnym,
 • pisaniu testów automatycznych,
 • testowaniu bezpieczeństwa,
 • testowaniu wydajności.

Wymagania stawiane na stanowisku

Oferowany przeze mnie Kurs tester oprogramowania skupia się na roli i obowiązkach testera manualnego. Dobry tester manualny zatrudniany na każdym stanowisku powinien posiadać:

 1. Umiejętność estymacji czasu pracy potrzebnego na realizację zadania.
 2. Wiedzę jak poprawnie zgłosić błąd
 3. Umiejętność pisania przypadków testowych.
 4. Znajomość strategii testowych.
 5. Wysoką zdolność komunikacji w zespole jak i również poza nim. O współpracy i komunikacji możesz przeczytać dwóch artykułach – współpraca testera z programistą i współpraca testera z analitykiem.
 6. Teoretyczna i praktyczna znajomość oraz umiejętność zastosowania różnych rodzajów testów.
 7. Podstawowa znajomość słownictwa testerskiego (Sylabus ISTQB)

Obowiązki testera oprogramowania

Obecnie bardzo popularną metodyką wytwarzania oprogramowania jest Scrum. Dzień po dniu praca testera w Scrumie polega między innymi na zapoznaniu się z wymaganiami klienta co do aplikacji. Testowaniu aplikacji pod kątem tych wymagań (klikanie, używanie aplikacji tak jak by to zrobił użytkownik docelowy). A następnie zgłaszaniu błędów znalezionych w czasie testów. Retestowanie błędów czyli weryfikacja czy błąd wcześniej zgłoszony został poprawiony. Pisaniu, utrzymywaniu i aktualizowaniu dokumentacji testowej – przypadki testowe, dokumentacje użytkownika, scenariusze testowe. 

Osobiście jako wieloletni tester manualny kilkukrotnie dochodziłem do sytuacji, gdy myślałem że więcej nie mogę się już nauczyć jako „klikacz” na szczęście szybko okazywało się, że się myliłem. Specyfika pracy zależy bardzo od klienta, któremu dostarczamy oprogramowanie jak i również od naszego pracodawcy. Uważam również, że zawód tester oprogramowania nie ma czegoś takiego jak granice kompetencji. Testowanie samo w sobie ma to do siebie, że można obrać naprawdę wiele ścieżek kariery, natomiast powinno się zacząć od pracy na stanowisku testera manualnego, aby nabyć wyżej wspomniane umiejętności.

Czy każdy może być testerem?

Generalnie odpowiedź na to pytanie zawsze będzie twierdząca. Wszystko zależy od tego jak dużo pracy osoba szkolona chce włożyć w to by się przekwalifikować. Czy chce się rozwijać? Zawód tester oprogramowania wymaga chęci do nauki. W swojej karierze testera współpracowałem z ludźmi którzy ukończyli studia filozoficzne, polonistykę, elektronikę a także takimi którzy nie podjęli studiów. Każda z tych osób na początku musiała włożyć dużo pracy w to by zwyczajnie wiedzieć i rozumieć to co czyta w dokumentacji czy słyszy w czasie pracy. Ale po czasie wdrożenia każda z nich była dobrym testerem.

Minusy pracy jako tester

Zanim jednak zdecydujesz się na przebranżowienie czy też rozpoczęcie pracy jako tester oprogramowania powienieneś poznać minusy takiej pracy:

 • Jest to praca siedząca wykonywana przy komputerze.
 • Często wymaga siedzenia po godzinach czy pracy z domu (zwłaszcza jeśli zbliża się wdrożenie aplikacji).
 • Często jest odtwórcza (polega na odtwarzaniu/wykonywaniu tego co jest napisane – retesty błędów, wykonywanie przypadków testowych).
 • Wymaga pisania dokumentacji testowych – przypadków testowych, podręczników użytkownika.
 • Może wymagać kontaktu z klientem (firmą zamawiającą oprogramowanie).
 • Może wiązać się z wyjazdami do klienta.
Plusy pracy jako tester

Poniżej lista moich subiektywnych plusów:

 • Praca w branży IT, co za tym idzie wiele bonusów jakie firma daje pracownikom (prywatna opieka medyczna, karnety na fitnes).
 • Elastyczne czy w miarę elastyczne godziny pracy.
 • Wymaga kreatywnego podejścia do apliakcji, wcielenia się w rolę użytkownika by znaleźć błędy.
 • Osoba chcąca się uczyć jest w stanie negocjować podwyżki ewentualnie zmienić pracę.
 • Stabilna praca, raczej bez zwolnień.
 • Możliwość ciągłego rozwoju, nauki od współpracowników, szkolenia oferowane przez firmę.

 

Przydatne linki

Strona do nauki SQL-a, gotowa baza na której można ćwiczyć zapytania: w3schools

O tym czy warto zrobić ISTQB napisałem w jednym z moich wpisów. Poniżej umieszczam linki do stron z materiałami do pobrania:

 

W artykule CV na stanowisko Tester manualny umieściłem linki do dwóch szablonów, które możesz pobrać i dostosować do siebie.

Dodatkowo polecam czytanie tego bloga. Kolejnymi wpisami postaram się stworzyć dobrą bazę wiedzy z podstaw testowania oprogramowania. Zapraszam również do zapoznania się  z ofertą moich szkoleń przygotowujących do zawodu testera manulanego. Wyjątkowość mojej oferty polega na tym, że prowadzę online i stacjonarnie korepetycje w trakcie, których indywidualnie uczę kursantów tego zawodu.

Zarobki testera manualnego (junior software tester)

Zarobki testera manualnego (juniora) zwykle mieszczą się w granicach 2500-4000zł netto. Najniższa stawka jest w momencie startu. Po mniej więcej roku płace są podnoszone, ale by było to możliwe konieczne jest stałe rozwijanie się. 

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Podziel się tym wpisem!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz