Na grupach facebookowych związanych z testowaniem oprogramowania zaobserwować można, że wiele osób rozważa przekwalifikowanie na testera oprogramowania. Mam jednak wrażenie, że brakuje świadomości, kim jest tester oprogramowania. Chciałbym, aby ten wpis był krokiem pierwszym, zanim włożysz czas i pieniądze w to, by się przekwalifikować.
Kim jest tester oprogramowania?
Tester oprogramowania zajmuje się sprawdzeniem jakości aplikacji dostarczonej klientowi. Do naszych obowiązków należy również weryfikacja zgodności dostarczonej przez programistów aplikacji z wymaganiami (specyfikacją). Klientem jest każda firma zamawiająca, kupująca, używająca aplikacji wytworzonej przez firmę, w której pracujemy. Jest nim sklep zamawiający oprogramowanie do obsługi kasy. Bank kupujący oprogramowanie do sprzedaży kredytów. Jak również miasto zamawiające oprogramowanie do obsługi parkometrów… Klientem jest każdy, kto potrzebuje aplikację. Stąd jest wiele rodzajów aplikacji, jakie możemy testować.
Jeśli zdecydujesz się na ten zawód, to prawdopodobnie będziesz zatrudniony przez firmę tworzącą oprogramowanie. Naszym zadaniem jest sprawdzenie aplikacji w celu potwierdzenia jak największej jakości tworzonej aplikacji.
Jakie specjalizacje może wybrać tester oprogramowania?
Tester oprogramowania może specjalizować się w wielu dziedzinach między innymi w:
- testowaniu manualnym,
- pisaniu testów automatycznych,
- testowaniu bezpieczeństwa,
- testowaniu wydajności,
- testowaniu migracji.
Jakie wymagania stawiane są przed testerem oprogramowania?
Oferowany przeze mnie Kurs tester oprogramowania skupia się na roli i obowiązkach testera manualnego. Dobry tester manualny zatrudniany na każdym stanowisku powinien posiadać:
- Umiejętność estymacji czasu pracy potrzebnego na realizację zadania.
- Wiedzę jak poprawnie zgłosić błąd.
- Umiejętność pisania przypadków testowych.
- Znajomość strategii testowych.
- Wysoką zdolność komunikacji w zespole, jak i również poza nim. O współpracy i komunikacji możesz przeczytać w dwóch artykułach – współpraca testera z programistą i współpraca testera z analitykiem.
- Teoretyczna i praktyczna znajomość oraz umiejętność zastosowania różnych rodzajów testów.
- Podstawowa znajomość słownictwa testerskiego (Sylabus ISTQB).
- Podstawową znajomość narzędzi używanych na co dzień przez testerów.
To są podstawowe rzeczy, które będziesz musiał opanować, zanim zaczniesz szukać pracy. Listę tego, co powinieneś umieć możesz, stworzyć sobie sam. Wyszukaj oferty pracy na stanowisko testera oprogramowania, następnie wypisz sobie listę powtarzających się wymagań.
Obowiązki testera oprogramowania
Obecnie bardzo popularną metodyką wytwarzania oprogramowania jest Scrum. Dzień po dniu praca testera w Scrumie polega między innymi na zapoznaniu się z wymaganiami klienta co do aplikacji. Testowaniu aplikacji pod kątem tych wymagań (klikanie, używanie aplikacji tak jak by to zrobił użytkownik docelowy). A następnie zgłaszaniu błędów znalezionych w czasie testów. Retestowanie błędów, czyli weryfikacja czy błąd wcześniej zgłoszony został poprawiony. Pisaniu, utrzymywaniu i aktualizowaniu dokumentacji testowej – przypadki testowe, dokumentacje użytkownika, scenariusze testowe.
Osobiście jako wieloletni tester manualny kilkukrotnie dochodziłem do sytuacji, gdy myślałem, że więcej nie mogę się już nauczyć jako „klikacz”, na szczęście szybko okazywało się, że się myliłem. Specyfika pracy zależy bardzo od klienta, któremu dostarczamy oprogramowanie, jak i również od naszego pracodawcy. Uważam również, że zawód tester oprogramowania nie ma czegoś takiego jak granice kompetencji. Testowanie samo w sobie ma to do siebie, że można obrać naprawdę wiele ścieżek kariery, natomiast powinno się zacząć od pracy na stanowisku testera manualnego, aby nabyć wyżej wspomniane umiejętności.
Czy każdy może być testerem?
Ogólnie rzecz biorąc odpowiedź na to pytanie, zawsze będzie twierdząca. Wszystko zależy od tego, jak dużo pracy osoba szkolona chce włożyć w to, by się przekwalifikować. Czy chce się rozwijać? Zawód tester oprogramowania wymaga chęci do nauki. W swojej karierze testera współpracowałem z ludźmi, którzy ukończyli studia filozoficzne, polonistykę, elektronikę, a także takimi, którzy nie podjęli studiów. Każda z tych osób na początku musiała włożyć dużo pracy w to, by zwyczajnie wiedzieć i rozumieć to, co czyta w dokumentacji czy słyszy w czasie pracy. Mimo dużych braków na początku włożona praca, przede wszystkim tych osób, zaowocowała tym, że każda z nich była dobrym testerem.
Minusy pracy jako tester
Zanim jednak zdecydujesz się na przebranżowienie czy też rozpoczęcie pracy jako tester oprogramowania powinieneś poznać minusy takiej pracy:
- Jest to praca siedząca wykonywana przy komputerze.
- Często wymaga siedzenia po godzinach czy pracy z domu (zwłaszcza jeśli zbliża się wdrożenie aplikacji).
- Często jest odtwórcza (polega na odtwarzaniu/wykonywaniu tego, co jest napisane — retesty błędów, wykonywanie przypadków testowych).
- Wymaga pisania dokumentacji testowych — przypadków testowych, podręczników użytkownika.
- Może wymagać kontaktu z klientem (firmą zamawiającą oprogramowanie).
- Może wiązać się z wyjazdami do klienta.
Plusy pracy jako tester
Poniżej lista moich subiektywnych plusów:
- Praca w branży IT, co za tym idzie wiele bonusów, jakie firma daje pracownikom (prywatna opieka medyczna, karnety na fitness).
- Elastyczne czy w miarę elastyczne godziny pracy.
- Wymaga kreatywnego podejścia do aplikacji, wcielenia się w rolę użytkownika, by znaleźć błędy.
- Osoba chcąca się uczyć jest w stanie negocjować podwyżki ewentualnie zmienić pracę.
- Stabilna praca, raczej bez zwolnień.
- Możliwość ciągłego rozwoju, nauki od współpracowników, szkolenia oferowane przez firmę.
Przydatne linki, z których warto czerpać wiedzę
Darmowy e-book „ABC Testowania Oprogramowania”, w którym znajdziesz przyjaźnie opisaną podstawową wiedzę.
Strona do nauki SQL-a, gotowa baza, na której można ćwiczyć zapytania: w3schools.
O tym, czy warto zrobić ISTQB, napisałem w jednym z moich wpisów. Poniżej umieszczam linki do stron z materiałami do pobrania:
W artykule CV na stanowisko Tester manualny umieściłem linki do dwóch szablonów, które możesz pobrać i dostosować do siebie.
Dodatkowo polecam czytanie tego bloga. Kolejnymi wpisami postaram się stworzyć dobrą bazę wiedzy z podstaw testowania oprogramowania. Zapraszam również do zapoznania się z ofertą mojego kursu na testera oprogramowania przygotowującego do zawodu testera manualnego. Wyjątkowość mojej oferty polega na tym, że prowadzę online i stacjonarnie korepetycje w trakcie, których indywidualnie uczę kursantów tego zawodu.
Jakie są zarobki testera manualnego (junior software tester)?
Zarobki testera manualnego (juniora) zwykle mieszczą się w granicach 2500-4000 zł netto. Najniższa stawka jest w momencie startu. Po mniej więcej roku płace są podnoszone, ale by było to możliwe, konieczne jest stałe rozwijanie się.