Jak sie wyróżnić na rynku pracy testerów i zwiększyć szanse na znalezienie pracy.
Jak się wyróżnić na rynku pracy testerów i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy?

Kiedyś dawno temu tak jak Ty szukałem swojej pierwszej pracy jako tester. W ogóle to w tamtym momencie mojego życia nie do końca wiedziałem jak szukać tej pracy. Kiedy czytałem oferty pracy, nie spełniałem wymagań. Wydawało mi się, że wielkich szans nie mam. I wtedy właśnie znalazł się ktoś, kto poprawił moje CV, pomógł mi napisać list motywacyjny, założyć profil na LinkedIn i wreszcie wyjaśnił mi, co mnie wyróżnia na rynku pracy.

No właśnie, co mnie wyróżniało, gdy szukałem pracy jako junior?

Był to mój wiek, niewielu było ludzi chcących pracować w zawodzie testera w wieku 18 lat. Odbyte praktyki na stanowisku testera a później płatny staż wakacyjny w tej samej firmie. Duży zapał do pracy, chęć nauki i wielki potencjał w postaci wieku. Większość osiemnastolatków nie ma wielkich zobowiązań, jeśli coś lubi, to zaangażuje się w to. Brak kredytów, możliwość pracy za małe pieniądze na początek, po to, by z czasem nabyć doświadczenia, wiedzę i awansować. To były rzeczy, które mnie wyróżniały i tak można powiedzieć siebie „sprzedawałem” pracodawcy na rozmowach.

Przeczytaj moje sugestie, na co warto zwrócić uwagę albo nad czym popracować, by się wyróżnić, jeśli nie wiesz, co Ciebie wyróżnia.

Dobrze napisane CV

Tak tutaj nie odkrywam żadnej nowej filozofii. Tylko że to, że CV jest dobrze napisane, nie znaczy, że tylko treść jest ważna. Pierwszą kluczową rzeczą jest, jak się ono prezentuje.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu rekruter poświęca na przeczytanie CV na pierwszym etapie rekrutacji? Nie trudno sobie na to odpowiedzieć, jeśli powiem Ci, że ma on do przejrzenia 300 CV i ma stworzyć listę osób, z którymi warto porozmawiać w ciągu kilku godzin. Gdzieś przeczytałem, że mniej więcej 30 sekund trwa wstępna weryfikacja CV.

Co jest sprawdzane w tak krótkim czasie?

  1. Rekruter szuka słów kluczowych.
  2. Sprawdza sekcję „doświadczenie”.

Co możesz zrobić by Twoje CV się wyróżniało?

  • Twoje CV musi być czytelne, schludne i bezbłędne.
  • Wytłuść czcionkę słów kluczowych, czyli tego, czego pracodawca szuka i ma dla niego znaczenie (np. Jira, TestLink, Przypadki testowe).
  • W sekcji z doświadczeniem wymień pracodawców wraz z Twoimi obowiązkami tak opisanymi, by spełniały dobre cechy testera. Znowu wybolduj to, co najważniejsze.
  • Zarówno szkoły, jak i doświadczenie zawodowe wymieniaj od tego, co było niedawno, do tego, co było dawno. Nie wymieniaj szkoły podstawowej :).
  • Nie wpisuj znajomości pakietu office.
  • Wylistuj swoje umiejętności pod kątem tego, czego pracodawca szuka.

Z przeprowadzonej przeze mnie jakiś czas temu ankiety wśród rekruterów wiem, że rekruter zwraca szczególną uwagę na sekcję „doświadczenie zawodowe”.

Co, jeśli jesteś juniorem, nie masz doświadczenia w testowaniu, właśnie chcesz się przebranżowić?

Zdobądź doświadczenie

Wiem, że uTest jest obecnie wszędzie polecany i ja również go polecam. Jeśli podejdziesz do pracy na uTest z właściwym nastawieniem, zdobędziesz wiedzę, a także to, co możesz wpisać w CV czy swoim profilu na LinkedIn. Właściwe nastawienie to nastawienie na to, że uczę się, chcę zgłaszać dobre błędy i testować. Nastawienie na jakość testów nie na ilość projektów

Co zrobić by uTest pomógł Ci się wyróżnić?

Przejdź akademie, wewnętrzne szkolenia. Czytaj wpisy i artykuły o testowaniu. Poza wiedzą, która jest oczywistym skutkiem, popracujesz nad angielskim.

Zdobądź odznakę Srebrną, a może uda się Złotą. Srebro i Złoto to wyróżnienie za najlepiej zgłaszane błędy, żeby ją dostać, nie wystarczy zgłaszać „literówek”, trzeba znaleźć błędy funkcjonalne w aplikacji. Oceny te wystawiane są automatycznie i nadawane poprzez porównanie wyniku Twojego do innych testerów.

Czy wiesz, że czasami klient wyróżnia najlepszych testerów w projekcie, nadając im miano testera w projekcie? Nie każdy ma taką odznakę i to nie jest tak, że dostaje się ją od razu, ale można ją zdobyć. I to jest coś, czym można się pochwalić. Tak uTest nie pozwala napisać nazwy aplikacji, którą testowałeś, ale możesz powiedzieć, że testowałeś oprogramowanie z branży np. ubezpieczeniowej, po kilku iteracjach testów zostałeś wyróżniony. Fakt otrzymania wyróżnienia można potwierdzić zrzutem ekranu.

Jakiś czas temu uTest wprowadził wyróżnienie „testera miesiąca”, zdobycie go też wyróżnia Cię spośród 100 innych testerów, którzy wpisali w CV uTest.

Jak to wykorzystać?


  • Napisz jaką odznakę masz na uTest. Zrób print screen swoich statystykach na uTest i opisz je, zgłosiłem 100 błędów wysokich, 30 krytycznych i tak dalej. Priorytety w statystykach są zgodne z tym jaki priorytet zaakceptował klient, a nie jaki tester nadał.
  • Napisz w CV, od kiedy testujesz, ile projektów testowałeś.
  • Wymień umiejętności zdobyte podczas pracy na uTest, przykładowe to zgłaszanie błędów, czytanie dokumentacji i opisów testów w języku angielskim, testowanie przypadków użycia, komunikacja z klientem i członkami zespołu.
  • Wymień akademie ukończone na uTest.
  • Jeśli w jakikolwiek sposób zostałeś wyróżniony przez klienta, napisz o tym.

Czy uTest to jedyne dobre, właściwe miejsce, nie ma lepszego?

Oczywiście, że nie jest. To przykład, zresztą teraz bardzo popularny. Są też inne platformy
crowd testingowe.

Nie podoba Ci się taka idea zdobywania doświadczenia? Przetestuj projekt szeroko dostępny, stwórz do niego dobrze napisaną dokumentację oraz opisz znalezione błędy. Poproś o weryfikację Twojej pracy kogoś, kto jest testerem (na przykład zgłaszając się do programu mentorskiego). Poprawioną dokumentację udostępnij w swoim portfolio. Zapytaj mentora, czy możesz napisać jego imię i nazwisko jako osobę, która zweryfikowała Twoją pracę. 

Piotr Wicherski stworzył listę stron i aplikacji, które można testować. W celu zdobycia doświadczenia możesz stworzyć przypadki testowe, scenariusze testowe i zgłaszać błędy w takim projekcie.

Tak zdobyte doświadczenie dodaj do CV i LinkedIn.

Kolejną rzeczą, którą warto mieć, by się wyróżnić i być potencjalnie zauważonym jest profil na LinkedIn. Przypilnuj, by odpowiadał Twojemu CV.

Jeśli testowałeś na uTest, dodaj firmę Applause jako pracodawcę, wymień obowiązki wykonywane, dodaj okres pracy tak, jak zawsze, a także napisz osiągnięcia, czyli na przykład odznakę zdobytą.

Profil na LinkedIn powinien być uzupełniony o szkoły, kursy, certyfikaty, znajomość języków obcych.

Jeżeli w swoim CV masz zdjęcie, dodaj je również do profilu na LinkedIn.

Kolejną rzeczą, która wyróżnić cię może wśród innych kandydatów jest znajomość podstawowych narzędzi.

Są nimi TestLink, Jira lub inny bug tracker. TestLink to narzędzie odstraszające skomplikowaną instalacją, ale możliwą do przejścia. Jak już go zainstalujesz, to zacznij się uczyć. Powinieneś umieć stworzyć scenariusze i przypadki testowe, cykl testów oraz raporty z testów. Jeśli chodzi o Jira, to na moim blogu w kategorii „Narzędzia testera” znajdziesz cykl wpisów na temat tego narzędzia.

Wszystkie powyższe rzeczy wyróżnią Cię na tle innych testerów, którzy jak Ty szukają pierwszej pracy jako tester. Możesz zrobić tyle, ale możesz też zrobić więcej.

Od juniorów aktualnie często wymaga się znajomości API, SQL-a.

Jak wiesz zawód testera to ciągła nauka. Od juniorów aktualnie często wymaga się znajomości API, SQL-a. Nie musisz w nich śmigać, ale znać warto. SQL jak już zrozumiesz, czym są relacyjne bazy danych, staje się całkiem przyjemny w nauce (przynajmniej na podstawowym poziomie, a taki wymagany jest od Juniora).

Jeżeli myślisz o tym, by w przyszłości automatyzować testy, zacznij się uczyć programowania. Wpisz znajomość języka programowania i poziom do swojego CV.

Na sam koniec Twoim dodatkowym atutem będzie portfolio.

Co możesz wrzucić w ramach swojego portfolio?

  • Dobrze napisaną dokumentację testową. Wybierz stronę, którą weźmiesz na tapetę, żeby stworzyć odpowiednią strukturę scenariuszy i przypadków testowych. Rób to systematycznie i dobrze sobie przemyśl, jak będziesz pisał przypadki testowe. Nie musisz stworzyć jej w jeden dzień-to może być proces tworzenia przez najbliższe tygodnie.
  • Skoro już piszesz przypadki testowe, to zapewne weźmiesz się również trochę za testy. Umożliwi Ci to znalezienie błędów w aplikacji. Znalezione błędy możesz zgłaszać do Jira, co pozwoli Ci po raz kolejny na udowodnienie swoich umiejętności.
  • Jeżeli znasz się na automatyzacji, to również możesz dorzucić fragment kodu, który napisałeś.

Portfolio możesz umieścić na GitHub lub stworzyć dla niego stronę internetową. Jak to zrobić krok po kroku przy pomocy Worspress opisałam w jednym z wpisów na tej stronie.

I to w zasadzie wszystko, co moim zdaniem może pomóc wyróżnić się juniorowi na rynku pracy. Jak widzisz nie odkryłem tutaj nic nowego. Jak zwykle, chodzi o to by się uczyć, przygotować, pracować i z czasem będą tego efekty. 

Poszukujesz pracy? Znajdziesz ją na Pracuj.pl 

Link sponsorowany przez Pracuj.pl

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz