Podziel się tym wpisem!

cv tester manulany szablony
Jak napisać CV na stanowisko tester manulany?

Wpis jest krótkim opisem tego co powinno być w CV osoby starającej się o pracę testera i nie tylko (uniwersalne zasady też zostną wymienione).  

Na końcu wpisu umieściłem linki do pobrania dwóch szablonów przykładowych CV .

Sekcje dokumentu

Generalnie przyjmuje się że CV powinno być dokumentem krótkim, jednostronicowym. Powinno też być czytelne, wyglądać estetycznie bo świadczy o nas osobach starających się o pracę.

Dokument zwykle powinien być podzielony na części:

 • dane kontaktowe,

 • wykształcenie,

 • doświadczenie zawodowe,

 • umiejętności,

 • zainteresowania.

Dane kontaktowe i wykształcenie

W części dane kontaktowe umieść : imię, nazwisko, adres email, numer telefonu.

W części wykształcenie powinny znaleźć się:

 • Nazwy ostatnich dwióch szkół, w których się uczyłeś/uczyłaś.

 • Szkoły powinny być wymienione w kolejności od ostatnio ukończonej.

 • Nazwa szkoły powinna być napisana w całości, nie używaj skrótów.

 • Obok nazwy szkoły wpisz kierunek, spacjalność.

 • Dodajaj lata, w których odbywała się nauka.

W części doświadczenie zawodowe umieść:

 • Stanowiska na jakich pracowałeś/pracowałaś oraz opis obowiązków na danym stanowisku.

 • Obowiązki najlepiej jest tak dobrać by pasowały do wymagań na stanowisko, na które chcesz aplikować.

Przykłądowo, jeśli myślisz o przekwalifiowaniu się na stanowisko Tester manualny ze stanowiska Sprzedawca to pomyśl jakie umiejętności/obowiązki na stanowisku sprzedawca mogą się przydać w pracy testera. Może to być umiejętność pracy w stresie. Konieczność rozwiązywania sporów miedzy klientem a właścicielem sklepu/ czy marką. I tak bazując na tym możesz napisać “Do moich codziennych obowiązków należało kontaktowanie się z klientami zgłaszającymi reklamacje. Sprzedaż konkretnej liczby towarów w wyznaczonym czasie. “

 • Wykonywane prace powinny być umieszczone w kolejności od ostatnio wykonywanej.

 • Każda wymieniona praca powinna być opisana rokiem i miesiacem kiedy rozpoczęto pracę i kiedy ją ukończono.

 • Jeśli lista wykonywanych prac jest długa ogranicz ją do ostanio wykonywanych 3-4 prac. 
 • Jeśli nie masz żadnego doswiadczenia, starasz się o pierwszą pracę pomyśl czy wykonywałeś jakieś staże, praktyki, czy w trakcie szkoły pracowałeś/pracowałaś gdzieś dorywczo. Pomyśl też o możliwości jaką daje crowdtesting by zdobyć pierwsze doświaczenia w pracy jako tester oprogramowania.

 

Umiejętności
 • Wymień to co umiesz a co jest wymagane na dane stanowisko.

Przykładowo na podstawie powyższego przykładu Twoimi umiejętnościami miękkimi mogą być – umiejętność pracy w stresie, na czas, umiejętność kontaktu z klientem.

 • Dobrze jest te umiejętności pogrupować.

 • Umiejętności najczęściej wymagane w CV na stanowisko Teter manulany:

Umiejętność pracy w zespole, Język angielski (nie wszędzie ale bardzo często jest wymagany przynajmniej w stopniu podstawowym), komunikatywność, opracowywanie planów testów, pisanie przypadków i scenariuszy testowych, zgłaszanie i obsługa defektów, znajomość Jira lub innego podobnej aplikacji, znajomość TestLink.

 • Jeśli wśród Twoich umiejętności są takie, które wymienione są w ogłoszeniu na dane stanowisku, na które aplikujemy dobrze jest je wyboldować.

Sekcja z zainteresowaniami powinna być szczera. Jeśli więc lubisz czytać książki napisz o tym, ale też bądź przygotowany na pytanie co ostatnio czytałeś, jaki jest twój ulubiony autor, jaki typ książek czytasz i tak dalej.

Ostatnie wskazówki
 1. Jeśli odbyłeś jakieś szkolenie związane ze stanowiskiem pracy o jakie się starasz wymień i to szkolenie w swoim CV, napisz też czego ono dotyczyło, kiedy je odbyłeś.

 2. Jeśli CV robi się zbyt długie to spróbuj zmniejszyć czcionkę (ale nie schodź poniżej 10), zmniejszyć marginesy.

 3. Jeśli CV robi się zbyt długie to zastanów się czy można coś z niego wyciąć, np. jeśli w sekcji o szkołach opisałeś liceum z klasą o profilu ogólnym i studia to może liceum można już skasować?

 4. Jeśli CV jest zbyt krótkie to nie zwiększaj czcionki do 14 by wypełniło całą stronę. Możesz spróbować zwiększyć odstępy między linijkami. Nie rób nic na siłę by koniecznie wypełnić całą stronę.

 5. Nie kłam w CV. Rekruter pyta o rzeczy znalezione w CV. Jeśli nie znajdzie potwierdzenia na nie w rozmowie z Tobą nie dostaniesz pracy.

 6. Na końcu CV (w stopce) umieść małymi cznionkami informację

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.”

Szablony CV do pobrania

Przygotowałem dwa przykładowe szablony CV do pobrania z dysku google. Pliki utworzone są w darmowym programie OpenOffice Writer i mają format .odt. Szablon z niebieskim tłem w nagłówku w podglądzie nie wygląda na dobrze sformatowany, ale jeśli zostanie zapisany i otworzony w OpenOffice wszystko powinno wyglądać jak na obrazku poniżej.

Przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej?

Zapraszam do zapoznania się z artykułami na temat pytań behawioralnych na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli przed tobą rozmowa rekrutacyjna na stanowisko testera oprogramowania (junior), możesz być zainteresowany przeczytaniem listy najczęściej pojawiających się pytań w rekrutacjach na to stanowisko. 

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Podziel się tym wpisem!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz