cv tester manulany szablony
Jak napisać CV na stanowisko tester manulany?

Rekrutacja testera oprogramowania składa się z wielu etapów. Dla większości juniorów szukanie pierwszej pracy zaczyna się od wysyłania CV. Chodzą takie słuchy, że na jedno ogłoszenie wysyłanych jest nawet i 300 zgłoszeń, dlatego ważne jest, byś przygotował CV tak, by zachęciło rekrutera do jego pozostawienia. Wpis ten jest krótkim opisem tego, co moim zdaniem powinno być w CV osoby starającej się o pracę testera i nie tylko (uniwersalne zasady też zostaną wymienione).

Na końcu wpisu znajdziesz linki do pobrania dwóch szablonów przykładowych CV.

Zacznij od tego, by odpowiednio nastawić się do myślenia o swoim CV. Musisz zrozumieć, że w CV masz wymienić swoje dokonania zawodowe, którymi chcesz się pochwalić przed pracodawcą, które dla pracodawcy będą istotne. Dobrze napisane skłoni go do kontaktu z Tobą, ale jeśli opiszesz w nim rzeczy nieistotne z punktu widzenia pracodawcy, to zwiększasz swoje szanse na to, że odłoży Twoje CV na bok.

Sekcje dokumentu

Zasadniczo przyjmuje się, że CV powinno być dokumentem krótkim, jednostronicowym. Powinno też być czytelne, wyglądać estetycznie, bo świadczy o nas osobach starających się o pracę. Jakiś czas temu zapytałem rekruterów o cały proces rekrutacyjny, jedno pytanie dotyczyło tego, czy wygląd graficzny CV ma znaczenie. Jednomyślnie odpowiedzieli, że nie ma. Dlatego pisząc swoje CV testera, zwróć największą uwagę na treść.

Dokument zwykle powinien być podzielony na części:

 • dane kontaktowe,
 • wykształcenie,
 • doświadczenie zawodowe,
 • umiejętności,
 • zainteresowania.

Dane kontaktowe i wykształcenie

W części dane kontaktowe umieść: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.

W części wykształcenie wymień:

 • Nazwy ostatnich dwóch szkół, w których się uczyłeś/uczyłaś.
 • Szkoły powinny być wymienione w kolejności od ostatnio ukończonej.
 • Nazwa szkoły powinna być napisana w całości, nie używaj skrótów.
 • Obok nazwy szkoły wpisz kierunek, specjalność.
 • Napisz lata, w których odbywała się nauka.

Jak opisać doświadczenie zawodowe, jeśli się go nie ma na stanowisku testera oprogramowania?

W części doświadczenie zawodowe umieść:

 • Stanowiska, na jakich pracowałeś/pracowałaś oraz opis obowiązków na danym stanowisku.
 • Obowiązki najlepiej jest tak dobrać, by pasowały do wymagań na stanowisko, na które chcesz aplikować.

Przykładowo, jeśli myślisz o przekwalifikowaniu się na stanowisko Tester manualny ze stanowiska Sprzedawca, to pomyśl jakie umiejętności/obowiązki na stanowisku sprzedawca mogą się przydać w pracy testera. Może to być umiejętność pracy w stresie. Konieczność rozwiązywania sporów między klientem a właścicielem sklepu/ czy marką. I tak bazując na tym, możesz napisać „Do moich codziennych obowiązków należało kontaktowanie się z klientami zgłaszającymi reklamacje. Sprzedaż konkretnej liczby towarów w wyznaczonym czasie”.

 • Wykonywane prace powinny być umieszczone w kolejności od ostatnio wykonywanej.
 • Każda wymieniona praca powinna być opisana rokiem i miesiącem, kiedy rozpoczęto pracę i kiedy ją ukończono.
 • Jeśli lista wykonywanych prac jest długa, ogranicz ją do ostatnio wykonywanych 3-4 prac.
 • Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, starasz się o pierwszą pracę, pomyśl, czy wykonywałeś jakieś staże, praktyki, czy w trakcie szkoły pracowałeś/pracowałaś gdzieś dorywczo. Pomyśl też o możliwości, jaką daje crowdtesting, by zdobyć pierwsze doświadczenia w pracy jako tester oprogramowania.

Jak opisać swoje umiejętności w CV?

 • Wymień to, co umiesz a co, jest wymagane na dane stanowisko.

Przykładowo wracając do powyższego przykładu o sprzedawcy, Twoimi umiejętnościami miękkimi mogą być — umiejętność pracy w stresie, na czas, umiejętność kontaktu z klientem.

 • Dobrze jest te umiejętności pogrupować.
 • Umiejętności najczęściej wymagane w CV na stanowisko Teter manualny:

Umiejętność pracy w zespole, Język angielski (nie wszędzie, ale bardzo często jest wymagany przynajmniej w stopniu podstawowym), komunikatywność, opracowywanie planów testów, pisanie przypadków i scenariuszy testowych, zgłaszanie i obsługa defektów, znajomość Jira lub innego podobnej aplikacji, znajomość TestLink.

Jeśli wśród Twoich umiejętności są takie, które wymienione są w ogłoszeniu na dane stanowisku, na które aplikujemy, dobrze jest je wytłuścić.

O jakich zainteresowaniach pisać w CV?

Sekcja z zainteresowaniami powinna być szczera. Jeśli więc lubisz czytać książki, napisz o tym, ale też bądź przygotowany na pytanie, co ostatnio czytałeś, jaki jest twój ulubiony autor, jaki typ książek czytasz i tak dalej.

Ostatnie wskazówki dotyczące tego, jak napisać CV na testera oprogramowania.

 • Jeśli odbyłeś jakieś szkolenie związane ze stanowiskiem pracy, o jakie się starasz, to wymień i to szkolenie w swoim CV, napisz też, czego ono dotyczyło, kiedy je odbyłeś.
 • Jeśli CV robi się zbyt długie, to spróbuj zmniejszyć czcionkę (ale nie schodź poniżej 10), zmniejszyć marginesy.
 • Jeśli CV robi się zbyt długie, to zastanów się, czy można coś z niego wyciąć, np. jeśli w sekcji o szkołach opisałeś liceum z klasą o profilu ogólnym i studia to może liceum można już skasować?
 • Jeśli CV jest zbyt krótkie, to nie zwiększaj czcionki do 14, by wypełniło całą stronę. Możesz spróbować zwiększyć odstępy między linijkami. Nie rób nic na siłę, by koniecznie wypełnić całą stronę.
 • Nie kłam w CV. Rekruter pyta o rzeczy znalezione w CV. Jeśli nie znajdzie potwierdzenia na nie w rozmowie z Tobą, nie dostaniesz pracy.
 • Na końcu CV (w stopce) umieść małymi czcionkami informację.

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”.

Szablony CV do pobrania

Przygotowałem dwa przykładowe szablony CV do pobrania z dysku Google. Pliki utworzone są w darmowym programie OpenOffice Writer i mają format .odt. Szablon z niebieskim tłem w nagłówku w podglądzie nie wygląda na dobrze sformatowany, ale jeśli zostanie zapisany i otworzony w OpenOffice, wszystko powinno wyglądać jak na obrazku poniżej.

Przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej?

Zapraszam do zapoznania się z artykułami na temat pytań behawioralnych na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli przed tobą rozmowa rekrutacyjna na stanowisko testera oprogramowania (junior), możesz być zainteresowany przeczytaniem listy najczęściej pojawiających się pytań w rekrutacjach na to stanowisko.  Dodatkowo w moim sklepie zakupić możesz e-book „101 Pytań i Odpowiedzi Rekrutacja na Stanowisko Tester Oprogramowania”, w którym opisałam ok 120 pytań i odpowiedzi zadawanych podczas rozmów rekrutacyjnych.

Formularz zgłoszenia błędu
Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie go jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.
Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia – zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz