pytanie miekkie na rozmowie rekrutacyjnej
Pytania miękkie (behawioralne) na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko testera oprogramowania

Zadałam pytanie na grupie Facebook o to, jakie pytania miękkie pojawiają się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej na testera oprogramowania. Tak otrzymaną listę przekazałam koleżance. Olga Ershova ma doświadczenie w pracy w HR. w Ameryce i w moich oczach jest ekspertem, jeśli chodzi o tą dziedzinę. Artykuł ten jest rozwinięciem wpisu dotyczącego pytań na rozmowie rekrutacyjnej na testera oprogramowania. Poniżej możecie przeczytać wszystko to, co Olga napisała a ja przetłumaczyłam z j. angielskiego na j. polski. Miłej lektury!

Wstęp

Cześć wszystkim! Nazywam się Olga Ershova i przez ostatnie 4 lata pracowałam jako HR Generalist w USA. Oczywiście rozumiem, że jest to inny kraj, kultura, język i oczekiwania pracownika są inne. Jednocześnie  wydaje się, że amerykańska kultura korporacyjna ustanawia standardy kultury korporacyjnej na całym świecie. W każdym razie bardzo dziękuję za przesłanie nam pytań, z którymi zmagaliście się w poprzednich rozmowach rekrutacyjnych – mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pouczający i użyteczny.

Wymyśl kim chcesz być, co chcesz osiągnąć

Po pierwsze, bez względu na to, gdzie jesteś na swojej drodze zawodowej – powinieneś podejść do procesu rozmowy jako części codziennego życia zawodowego. Musisz pomyśleć o swojej karierze i o tym, gdzie ona zmierza nie w kontekście firmy, którą jesteś zainteresowany, ale siebie i swojej przyszłości. Różni specjaliści HR. w różnych korporacjach zadają… (niespodzianka!) różne pytania. Niemożliwe jest przygotowanie wszystkich odpowiedzi. Jeśli jednak aktywnie myślisz i próbujesz znaleźć ścieżkę swojej kariery, która sprawi, że będziesz szczęśliwy, masz podstawowe zrozumienie swoich zawodowych pragnień i pasji, to każde pytanie na rozmowie będzie bardzo łatwe.

Przygotuj się do opowiadania historii

Po drugie, przygotuj historie. Słuchaj uważnie wszystkich pytań. Czy ci ludzie pytają mnie o to, co zrobiłem w przeszłości czy o to, co zrobiłbym hipotetycznie?

Jeśli chodzi o twoje doświadczenia – stwórz opowieść o swoich umiejętnościach. Każda historia powinna mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Upewnij się, że twoje historie zawierają wszystkie te elementy. Teraz myślę, że powinnam stworzyć osobny artykuł o tym „Jak opowiadać swoje historie”…

Jeśli otrzymałeś pytanie dotyczące twojej reakcji na problem w przyszłości – pokaż, że jesteś w stanie spokojnie podejść do sytuacji, wykryć kluczowe rzeczy, użyć doświadczeń z przeszłości i podjąć dobrą decyzję.

Mów prawdę

Po trzecie bądź uczciwy i nie kłam. Na wypadek, gdyby Twój przyszły pracodawca chciał zweryfikować podane dane, upewnij się, że Twoje CV jest aktualne, a wszystkie szczegóły są poprawne. 

Opowiadaj o sobie w pozytywny sposób podczas rozmowy. Nie próbuj bardziej urzeczywistniać obrazu siebie, poprzez wprowadzenie swoje niedociągnięć. Jednocześnie, jeśli nie masz niezbędnej jakości lub umiejętności – nie mów o sobie jakbyś je miał.

Przejdźmy więc do trudnych pytań miękkich na rozmowie rekrutacyjnej, którymi się z nami podzieliłeś!

Pytanie na rozmowie: Jak pracowałbyś z trudnym zespołem / osobą?

To duże pytanie – odpowiedź na nie zależy od tego, na jakie stanowisko jesteś zatrudniony.

Scenariusz A

Jeśli prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko kierownicze. Zasadniczo jesteś pytany, jakiego rodzaju menedżerem jesteś. Istnieje wiele książek napisanych na ten temat i jest to naprawdę długa rozmowa o tym, jak zarządzać ludźmi i załatwiać sprawy.

Ale na potrzeby twojej rozmowy zapytałbym, w jaki sposób ten zespół jest trudny. Zazwyczaj są to kwestie związane z komunikacją. Jeśli tak jest, to mógłbyś odpowiedzieć, że najpierw planujesz obserwację pracy zespołu, a następnie spróbujesz zbudować przyjazną, ale i profesjonalną więź ze wszystkimi członkami zespołu. Będziesz starał się być sprawiedliwy i przekazywać niezbędne informacje zwrotne wszystkim swoim podwładnym w odpowiednim czasie. Równocześnie jesteś całkowicie otwarty na uczciwą krytykę.

Scenariusz B

Jeśli udzielasz odpowiedzi w rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko testera oprogramowania (lub jakiejkolwiek innej pozycji niebędącej menedżerem). Musisz powiedzieć, że starasz się traktować wszystkich jednakowo i z szacunkiem. Firma zatrudnia cię byś wykonywał dobrze swoje obowiązki (pracę), więc jeśli będziesz to robić, nie powinno być osobistych komentarzy.

Jak przekonałbyś kogoś do swojej racji? Jakie będą twoje argumenty?

Wow, kolejne obszerne pytanie, na które można odpowiedzieć w wielu tomach książek! Powiedziałbym, że zawsze starasz się być bardzo uprzejmy i pełen szacunku w rozmowie. Na rozmowę „negocjacyjną” przychodzisz przygotowany. Tworzysz listę, tego, co udowadnia, że masz rację, dzięki temu masz bardzo mocne argumenty. Chociaż, jeśli zauważysz, że druga strona ma również cenne punkty – jesteś gotowy na kompromis.

Komentarz dotyczący rozmowy na stanowisko testera

Listę argumentów tworzysz poprzez znalezienie potwierdzenia swoich racji (tego że błąd jest w aplikacji) w dokumentacji testowej, analitycznej. Czasami gdy błąd dotyczy użyteczności aplikacji a nie funkcjonalności przygotuj informacje o tym jak powinna działać aplikacja, jakie rozwiązania stosuje się obecnie w aplikacjach podobnych.

Co chciałbyś robić za 5 lat? Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To świetne pytanie! To jest coś, o czym powinieneś myśleć w wolnym czasie. Wyobraź sobie krainę możliwości: są góry, są doliny i są bagna. Zadaj sobie pytanie: gdzie jestem teraz? Jakie doświadczenia miałem w przeszłości? Co bym zmienił? Gdzie chcę być w przyszłym roku? Jakich umiejętności potrzebowałbym do tej zmiany?

Ludzie, którzy przeprowadzają z tobą rozmowę, będą szukać odpowiedzi, która pokazuje, że myślisz o swojej przyszłości, a także jesteś gotów dalej i dalej się rozwijać.

W każdym razie odpowiedź na to pytanie jest bardzo osobista. Może chciałbyś pracować w organizacji non-profit w celu wsparcia ważnej sprawy, może planujesz uzyskać nowy certyfikat, a może planujesz uzyskać staż gdzieś za granicą. Wszystko zależy od Ciebie – ale niezależnie od tego, jaka jest twoja odpowiedź, upewnij się, że wyjaśniłeś, jaką strategię jako profesjonalista w swojej dziedzinie masz, by te cele osiągnąć.

Co zrobisz w stresującej sytuacji? (Sytuacja jest podana)

Wierzę, że HR chciałby usłyszeć, że masz dobre umiejętności radzenia sobie ze stresem i zrobisz co w twojej mocy by:

  1. Podjąć obiektywne decyzji (w dyskusji / negocjacjach) prowadzące do rozwiązania problemu.
  2. Utrzymać spokój swój i osób, które są w twoim otoczeniu.
  3. Podać rozwiązania przed upływem terminu.

Powinieneś zachować spokój i opanowanie, a jednocześnie aktywnie próbować rozwiązać problem.

Jaki film ostatnio oglądałeś?

Kolejne pytanie, którego nigdy nie zadałam. Pytanie to zadałabym, gdyby czytanie i bycie na bieżąco z wiadomościami bezpośrednio odnosiło się do stanowiska. Myślę jednak, że dobrą rzeczą jest to, że możesz porozmawiać o książce, blogu, magazynie, które ostatnio czytasz. Przy okazji, zawsze polecam przeczytać – o nowościach w twojej dziedzinie i ogólnie o tym, co jest nowego w księgarniach. Jeśli szukasz listy zalecanych książek – możemy wymyślić artykuł! 

Jakim typem osoby byłeś na studiach? (Ktoś, kto robi wszystkie notatki dla każdego, ktoś, kto jest zawsze przygotowany na każde zajęcia, ktoś, kto robi wszystko w ostatniej chwili.)

Ponownie, nie jestem pewna, czy to pytanie jest bardzo istotne i może przewidzieć twoje przyszłe wyniki w firmie. Oto kilka niuansów: skończyłeś studia 10 lat temu lub twoja osobowość zmieniła się od tego czasu.

Polecam powiedzieć, że jesteś bardzo odpowiedzialny i chętny do uczenia się nowych rzeczy. Podążaj opowiadając o swoich najlepszych umiejętnościach i cechach, które posiadasz. A wracając do początku artykułu – upewnij się, że mówisz o sobie szczerze i przedstawiasz siebie, a nie kogoś, kim chciałbyś być.

Jaka jest twoja strategia osiągnięcia celu?

pytania miękkie cel testera oprogramowania
Pytania miękkie – cele testera oprogramowania

Pytanie o to, w jaki sposób osiągasz cele jest bardzo niejasne (nieprecyzyjne). Polecam powiedzieć, że najpierw uzyskujesz dostęp do sytuacji (by zrozumieć cele). Następnie starasz się skutecznie ustalić priorytety i ustawić harmonogram dla wszystkich zadań, z których składa się Twój wielki cel. Zwracasz uwagę na szczegóły, upewniając się, że komunikacja między tobą a zespołem jest bezbłędna, a jednocześnie – skupiasz się na celu i nie rozpraszasz się dzięki projektom pobocznym.

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?

Doskonałe pytanie! Przed pójściem na rozmowę powinieneś odrabiać lekcje i zbadać firmę. Znajdź jej stronę internetową i przeczytaj historię firmy, jej branżę i misje na świecie czy kraju. Następnie sprawdź, czy firma ma konkurentów. Co czyni tę firmę wyjątkową?

Pomyśl o odpowiedzi na to pytanie z wyprzedzeniem i wymyśl odpowiedź, która pokazuje dwie rzeczy.

  1. Wiesz dużo o miejscu, w którym przeprowadzasz rozmowę.
  2. Naprawdę dbasz o to, gdzie będzie kolejny krok twojej kariery zrobiony.

Pod koniec dnia, podczas rozmowy, nie tylko przedstawiciele firmy decydują, czy chcą cię zatrudnić. Ty również podejmujesz decyzję czy chcesz pracować w niej.

Dlaczego ta firma ma cię zatrudnić? Co w twojej osobowości sprawia, że ​​dobrze jest mieć cię w zespole?

Uważam, że to pytanie jest związane z poprzednim „Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?”. Zadaj sobie pytanie: W jaki sposób Twój obecny zestaw umiejętności może przynieść firmie korzyści? Jak twój typ osobowości wpasuje się w kulturę?
Mów o dobrych cechach i umiejętnościach, które masz. Pamiętaj, że nawet jeśli twarde umiejętności są bardziej wymierne i wartościowe niż umiejętności miękkie, sprawą najwyższej wagi jest posiadanie doskonałych umiejętności komunikacyjnych. Możesz wiedzieć, jak gołymi rękami zbudować samolot, ale jeśli nie jesteś pełen szacunku i miły dla innych ludzi w biurze, samolot nigdy się nie zostanie zbudowany.

Jak ludzie cię widzą? Co mówią o tobie? Co twój przyjaciel mógłby nam powiedzieć o tobie, jeśli on / ona musi cię opisać?

Polecam powiedzieć, że ludzie postrzegają cię jako osobę odpowiedzialną i życzliwą, która jest zawsze na czas, precyzyjna i kończy projekty. Również lubisz pomagać innym ludziom – to doda punkt do twoich umiejętności komunikacyjnych.

Jaka była twoja ostatnia porażka, co to było i czego się nauczyłeś?

Jest to idealna sytuacja, w której możesz użyć swoich umiejętności opowiadania historii. Opowiedz historię o swoim ostatnim błędzie tak by słuchacz dowiedział się, jak do niej doszło, jakie konsekwencje miałeś i jak rozwiązałeś sytuację.

Co robisz po pracy? Jakie jest twoje hobby?

Jeśli chcesz rozmawiać o hobby – najpierw zdobądź hobby! Może to być wszystko: wędrówki, wolontariat w miejscowym schronisku dla zwierząt, podróże, haftowanie, siatkówka…
Upewnij się, że hobby to opowiadanie o twojej osobowości i wspieranie historii o osobistych cechach, takich jak silny gracz zespołowy, cieszenie się pomaganiem innym, łączenie ludzi itp.

Daj nam znać, co myślisz o naszym artykule! Dziękujemy za wszystkie opinie! I powodzenia na rozmowach rekrutacyjnych!

Wszystkiego najlepszego!
Olga

Dorota Gabor

Cześć, mam na imię Dorota. Karierę testera rozpoczęłam w 2007 roku od stanowiska tester manualny. Z czasem awansowałam do stanowiska kierownika zespołu. Z przyczyn osobistych w 2013 roku zrezygnowałam z pracy, przeprowadziłam się i miałam bardzo długą przerwę w pracy zawodowej. Obecnie testuję na uTest.

Dodaj komentarz