ścieżki rozwoju testera oprogramowania
Ścieżki rozwoju testera oprogramowania

Uczysz się. Chcesz zostać testerem oprogramowania i to jest Twój główny cel na najbliższy czas. Czy jednak czasami zastanawiasz się, jakie ścieżki kariery możesz wybrać, gdy już zostaniesz testerem oprogramowania? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w ramach dzisiejszego wpisu.

Jeśli właśnie uczysz się testowania, to zapewne masz już przynajmniej małe pojęcie, że ta nauka to dopiero początek. Tester oprogramowania musi być nastawiony na rozwój, jest to jedna z koniecznych cech, jakie powinien mieć. Musimy stale rozwijać się, by nadążyć za zmieniającym się stale światem i technologią.

Jeszcze kilka lat temu szukając pracy jako tester, w sekcji wymagania wymienione były zazwyczaj komunikatywność, chęć rozwoju. Mile widziane natomiast były techniczne aspekty, czyli znajomość podstaw SQL czy programowania. Jeśli regularnie sprawdzasz oferty pracy na testera (do czego zachęcam, w celu stworzenia planu nauki), to zapewne wiesz, że podstawy SQL, testy API i znajomość narzędzi to obecne wymagane umiejętności.

Po co o tym mówię?

Żebyś zrozumiał, jak szybko zmienia się rynek i o ile więcej na starcie kariery trzeba umieć. Wreszcie, żebyś wyobraził sobie, o ile więcej trzeba się będzie nauczyć by awansować i może na jakimś etapie kariery wybrać ścieżkę, która będzie tą najbardziej do Ciebie pasującą.

Ścieżki rozwoju testera oprogramowania podział

Ogólnie rzecz biorąc odnóg, w które możesz pójść, jest kilka. Można wyróżnić te bardziej techniczne oraz te mniej techniczne.

Techniczne ścieżki rozwoju

  • Programista – część osób wchodzi w branżę jako tester tylko ze względu na odległy cel w postaci zostania programistą. To, co może Cię zaskoczyć to to, że czasami programiści postanawiają zostać testerami 😊.
  • Tester automatyzujący – To chyba najpopularniejsza ścieżka rozwoju. Nie ważne czy C#, Python czy Java i wiele innych. Ta ścieżka rozwoju to to, co misie lubią najbardziej 😉
  • Bezpieczeństwo – bardzo ciekawa ścieżka rozwoju! Łącząca zarówno aspekty techniczne, jak i zwykłą w moim odczuciu znajomość funkcjonowania aplikacji.
  • Cały Backend od testów wydajności, wytrzymałości, testy API. Dosyć ciekawy element na mapie możliwości świeżynki marzącej o ciekawej podróży po świecie testów.

Wszystkie te ścieżki wymagać będą nauki programowania, protokołów tego, jak działa komunikacja, baz danych i wielu innych rzeczy.

Mniej techniczne ścieżki rozwoju

  • Tester Manualny (senior) – W miarę zdobywania doświadczenia jako tester, nabierzesz też umiejętności, dostaniesz nowe bardziej odpowiedzialne obowiązki, będziesz miał więcej do czynienia z klientem. Jeśli byś mnie zapytał, powiedziałbym, że w sumie wiele się nie zmienia w stosunku do Juniora, ale ;), ponieważ jest więcej odpowiedzialności to i więcej czasu spędza się na pisaniu, planowaniu, raportowaniu, e-mailowaniu a mniej na testowaniu (gdyż ono może być delegowane). Ciężki i nudny kawałek chleba na dłuższą metę, dlatego najczęściej jak ktoś długo pracuje jako manual, to lubi zmieniać projekty na coraz dziwniejsze i bardziej zawiłe.
  • Analityk biznesowy – kolejna dosyć ciekawa opcja dla osoby, która nie czuje się dobrze z programowaniem i techniczną wiedzą, ale ma bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność analizy. W związku z dużą ilością pracy nad dokumentacją biznesową i ogólnym poznawaniem biznesu powoli wyrabiasz w sobie zdolności analizy. Oczywiście o ile zadajesz sobie takie pytania, jak „Dlaczego to robimy? Po co nam to? Kto z tego będzie korzystał? Jak będzie z tego korzystał?” itp. itd.
  • Lider zespołu, Lider testów, Scrum Mastera, Project Manager. Funkcje oparte w głównej mierze na zdolnościach zarządzania zasobami ludzkimi w oparciu o znajomość metodyk wytwarzania oprogramowania plus w przypadku lidera testerów to też dosyć dobrej znajomości zagadnień z zakresu testowania 😉.
  • Product Owner – rzadko, ale czasami zdarza się, że w natężeniu prac związanych z analizą wykształcisz tak dużą wiedzę biznesową, że będziesz w stanie kierować developementem całego zespołu poprzez zarządzenie product backlogiem.

Wpis ten w rozszerzonej formie trafi też do e-booka, nad którym obecnie intensywnie pracuję. Natomiast sama książka przez opóźnienia trafi do sprzedaży w okolicy maja 2022 roku :). W e-booku opisuję zagadnienia dotyczące testowania oprogramowania, planowania nuki, szukania pracy jako tester, tworzenia portfolio i inne tematy, które warto poznać ucząc się testowania oprogramowania. Jeśli czujesz że możesz być zainteresowany tym e-bookiem, zachęcam do zapisu na listę zainteresowanych. Zapis na listę zainteresowanych nie jest zapisem na newsletter, na e-mail który podasz prześlę Ci jedynie informacje o e-booku.

Zapis na listę zainteresowanych
Zapis na listę zainteresowanych nie dodaje Twojego e-maila do listy newsletterowej. Na podany e-mail otrzymasz informacje dotyczące mojego nowego e-booka.

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz