Podziel się tym wpisem!

waldemar szafraniec historia testera
Waldemar Szafraniec - Historia jak to się wszystko zaczęło​
Czasy nauki w technikum

Wszystko zaczęło się w trzeciej klasie technikum (kierunek informatyczny). W tym czasie miałem duże wątpliwości czy „IT” jest dla mnie, czy chcę pracować w tej branży. W moim życiu prywatnym był to czas dużych zmian, między innymi budowy domu. Dużo pomagałem i zauważyłem, że pomimo iż jest to praca ciężka,  ma ona swoje plusy jak choćby to, że jest związana z przebywaniem na świeżym powietrzu, ruchem. W trzeciej klasie, jako że uczęszczałem do technikum, musiałem znaleźć dla siebie praktyki. Wśród moich kolegów wielu odbyło je gdziekolwiek, na przykąłd na zasadzie noszenia elektroniki z tirów na sklep. Ale byli tacy, którzy wykorzystali okazję i znaleźli sobie dobre praktyki. W znalezieniu moich pomogła mi siostra, która była w tym czasie liderem zespołu testów.

Praktyki

Wraz z kolegą z klasy (wiecie tak żeby było mi raźniej) dołączyliśmy do zespołu testów. W tym momencie wyjaśnię nieco jak ja w tym czasie mając jedynie informacje od rodziców wyobrażałem sobie pracę („robotę”) u dowolnego pracodawcy:

  • Praca jest poważna. 
  • Trzeba być serio. 
  • Pokornym w stosunku do przełożonych. 

Z takim założeniem przestąpiłem próg firmy w pierwszym dniu praktyk i nagle przeżyłem szok. Była luźna atmosfera, żarty, kawa w trakcie pracy, piłkarzyki by się rozluźnić. Sama firma jak większość firm w tej branży zainwestowała czas swoich pracowników w to aby nas wstępnie przeszkolić. Wytłumaczono nam jak testować, po co, gdzie zgłaszać błędy, w jaki sposób zrobić to dobrze – to tylko część kwestii jakie zostały nam wytłumaczone. Praktyki spędziłem testując manualnie aplikację, byłem traktowany na równi (albo prawie na równi) z pozostałymi testerami.

Staż

Rezultatem praktuk była propozycja płatnego wakacyjnego stażu w tej samej firmie! Szansy na sprawdzenie siebie w pracy nie odpuściliśmy. W wyniku tego wszystkiego 1 lipca rozpoczęliśmy pracę. Wakacje spędziliśmy na pisaniu testów automatycznych w języku C# dla aplikacji utrzymaniowej, w której tylko od czasu do czasu wprowadzano zmiany. Po raz kolejny pracodawca stanął na wysokości zadania i zapewnił nam szkolenie z pisania testów z pomocą bibliotek Selenium. Był to intensywny okres nauki na praktycznych przykłądach. Staż i wakacje zleciały mi w mgnienu oka.

Ostatni rok technikum

We wrześniu wróciłem do szkoły. Nie zapomniałem o testowaniu, co rusz zawracałem głowę siostrze prosząc o jakieś podpowiedzi odnośnie tego, czego się uczyć, gdzie. Już wtedy wiedziałem, że chcę pracować jako tester, dlatego wieczorami siadałem i „klikałem” po różnego rodzaju aplikacjach dostępnych na internecie. Szczerze powiedziawszy, bardziej byłem przejęty tym, że już niebawem zacznę pracę w zawodzie, który tak mi się spodobał niż „testem dojrzałości” jako takim. Maturę zdałem i tyle 🙂

Szukanie pracy

Kwiecień przed maturą poświęciłem na stworzenie CV i listu motywacyjnego. Nie chciałem być postrzegany jako osoba wepchnięta przez własną siostrę do pracy. Chciałem sam znaleźć pracę i zacząć własną karierę bez metki „siostra pomogła”. Dlatego wysyłałem swoje CV i list motywacyjny w odpowiedzi na większość ogłoszeń dla testera manualnego, jakie na ten moment znalazłem. W e-mailach wyjaśniałem, że wiem, że nie mam doświadczenia, że nie mam nawet studiów, ale też mówiłem, że chcę być testerem, że chcę się uczyć i dlatego właśnie mogłem być dobrym przyszłym (po powiedzmy trzymiesięcznym przeszkoleniu) pracownikiem. W rubryce umiejętności wpisywałem, że znam podstawy, natomiast jako doświadczenie wpisałem odbyte praktyki. Prosiłem o danie szansy odbycia stażu czy praktyk. Ku memu zaskoczeniu na moje e-maile odpowiedziały dwie firmy, z których jedna zdecydowała się przyjąć mnie do pracy.

Praca

W lipcu 2013 roku rozpocząłem pracę i naukę zawodu. Jedną z moich cech jest głód wiedzy, ale niestety tylko z dziedzin, które mnie interesują. W pracy starałem się nauczyć jak najwięcej. Czerpałem wiedzę z książek, internetu i głównie od kolegów i koleżanek w pracy. Obecnie nie pracuję już u tego samego pracodawcy. Zmieniłem pracę jakiś czas temu. Nie zmieniło się to, że wciąż rozwijam się. Jestem przykładem na to, że praca testera manualnego nie jest nudna, monotonna ani bez możliwości rozwoju.

Podsumowanie

Od pięciu lat jestem ogólnie mówiąc testerem manualnym. Ciągle się uczę. Uczę też innych. W lipcu 2018 otworzyłem swoją jednoosobową firmę (równolegle pracuję jako tester), w której szkolę i przygotowuję ludzi do podjęcia pracy jako tester manualny (junior software tester). Wcześniej szkoliłem znajomych, którzy z powodzeniem znajdowali pracę i obecnie pracują jako testerzy. Szkolenia dostarczają mi MEGA FUN! Każdy uczestnik jest inny i każde szkolenie zapamiętuję dzięki tak wyjątkowym ludziom, z jakimi przyszło mi pracować. Życzę wam by udało się wam osiągnąć cel, jakim jest praca w zawodzie, który się lubi. A sobie życzę dalszego rozwoju oraz kolejnych równie fajnych osób, jak te, z którymi do tej pory pracowałem! 🙂

Można powiedzieć, że zawód testera nie był moim wymarzonym. Idąc do technikum, absolutnie nie myślałem, że nim będę. Można powiedzieć, że miałem szczęście i trochę zrządzenie losu sprawiło, że poszedłem na praktyki. Z perspektywy czasu myślę, że nie mogło mi się zdarzyć nic lepszego 🙂

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Podziel się tym wpisem!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bartosz

    Masz błąd w wyrazie – “wymażonym”

Dodaj komentarz