Historia Pauliny, tego jak została testerem.
Paulina, jak została testerem.

Cześć. Jestem Paulina i  jestem testerem.

Jak to wszystko się zaczęło? 

Usłyszałam kiedyś, że szczęście jest wtedy, gdy okazja spotyka się z przygotowaniem. Myślę, że to spotkało mnie.  Akurat skończyłam licencjat i wiedziałam, że studia z zarządzania i ich kontynuacja to nie jest dobry wybór. Wtedy właśnie umówiłam się ze znajomą na piwo i opowiedziała mi o testowaniu. Wspomniała również o nowo otwieranym kierunku na AGH „Inżynieria jakości oprogramowania”. Tego dnia już wiedziałam, gdzie zacznę naukę od października i, że to chyba coś dla mnie. 

Początki

W testowaniu przepadłam „na całego” od pierwszej przeczytanej książki Smiglina „Zawód tester”.  Wiedziałam, że to obszar rozwoju bez końca i jeszcze na długo przed rozpoczęciem studiów podyplomowych miałam przygotowaną wiedzę teoretyczną. Kilka miesięcy studiów i intensywnej nauki i  zdecydowałam się na wysyłanie CV…

Pierwsze stresujące i nieudane rozmowy sprawiały, że przychodząc do domu od razu sprawdzałam na czym się „wyłożyłam”. Szósta i ostatnia rozmowa (na którą notabene nie chciałam aplikować bo wymagania mnie przerastały) – zakończyła się otrzymaniem zatrudnienia.

Na początek małe aplikacje mobilne, następnie coraz większy kontakt z klientem i bardziej prestiżowe projekty. Dochodziły również dodatkowe współpracę ze start-upami, gdzie mogłam wykazywać się w prowadzeniu projektu jako Product Owner. Każdego dnia pogłębiałam wiedzę techniczną i mimo ogromnego strachu podejmowałam wyzwania, jakie do mnie przychodziły. Jednym z największych lęków jakie musiałam w sobie przełamać były rozmowy po angielsku z klientami zagranicznymi..

Jak radzę sobie obecnie?

Pracuję w software house od 4 lat, gdzie zajmuję się testami manualnymi, API jak i automatycznymi. Rekrutuję i szkolę nowe osoby, zdobywam wiedzę podejmując się dodatkowych współprac i chętnie wymieniam się doświadczeniami z innymi testerami/ QA.  Miałam przyjemność działać również w KraQA  jako organizator wydarzeń. Sama zmotywowałam kilka najbliższych mi osób do rozpoczęcia pracy jako tester  🙂

Rada dla przyszłych testerów?

Zacząć pasjonować się wybranym obszarem. Zagłębić się w techniczne aspekty testowania i szukać wiedzy o każdym elemencie, którego się nie zna.

Paulina

Nazywam się Paulina Zięba. Testuję od 2017 roku. Zajmuję się testami manualnymi, automatycznymi i API, a także rekrutuję testerów. Na swoim koncie mam zdany certyfikat ISTQB FL i doświadczenie od strony projektowej jako Product Owner. Nie tylko żyję pracą, ale również biorę udział w szkoleniach, aby być na bieżąco. Lubię to co robię i dlatego też przekazywanie zdobytej wiedzy dla nowych osób daje mi mnóstwo satysfakcji - wdrażam nowe osoby w firmie jak i szkolę przyszłych testerów na "korepetycjach"

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Viktoria

    Hej. Bardzo interesuję mnie zawód testera i chciałbym zapytac czy mogłabym wziąć u Cb korepetycje dla początkujących w tym zakresie ?

  2. Paulina

    Dzięki! 🙂

  3. Stanisław

    Powodzenia Paulina 🙂

Dodaj komentarz