Cześć, po krótkiej przerwie wracam do was z najnowszym wpisem. W dzisiejszym wpisie znajdziesz wskazówki, co możesz zrobić teraz, żeby wyprzedzić swoją konkurencję w przyszłości.
Zacznę od tego, że wpis ten będzie podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyć będzie naprawdę podstawowych działań, jakie możesz wykonać, żeby być tuż przed innymi. Wciąż wiele osób chcących się przebranżowić skupia się na tym, by nauczyć się wyłącznie teorii, zrobić kurs i tyle. Obecny rynek pracy wymaga od kandydata na testera dużo więcej. Dlatego, żeby się wyróżnić i być przed konkurencją, powinieneś pracować nad swoim warsztatem. Przeczytasz o tym w kolejnych akapitach.
Druga część wpisu będzie się odnosiła do najnowszych trendów w IT.
W czym możesz być lepszy od innych?
Wiedza jak testować, jak podchodzić do testów eksploracyjnych.
Wiele osób skupia się na nauce teorii i zapomina, że trzeba również znać praktyczne podejście do testów. W życiu codziennym praca testera to przede wszystkim praktyka. Zatem ucz się testowania. Otwieraj aplikacje i próbuj je testować. Jeśli nie wiesz jak do tego podejść, polecam kanał TestITka na YouTube, którego sam jestem fanem. Goście Jakuba Rosińskiego są testerami i pokazują, jak podeszli by do testów eksploracyjnych aplikacji.
Dlaczego warto sięgać po tego typu materiały?
Odpowiedź jest banalna, żeby zobaczyć, jak osoby zarabiające na testach podchodzą do aplikacji i je sobie eksplorują 😊.
Jak już się dowiesz, jak sprawdziłaby aplikację osoba będąca długo w branży, to spróbuj sam powtórzyć to, co ta osoba zrobiła. I tak ćwicz testowanie.
Kolejnym krokiem, by być tuż przed konkurencją, jest praca nad sobą i swoją sumiennością.
Wiem, że nie raz już o tym pisałem, ale jest to WAŻNY temat wciąż niedoceniany.
Zapytałem kiedyś kolegę programistę, o to, co stwarza najwięcej problemów we współpracy z testerami. Powiedział, że jest to niechlujność testerów objawiająca się nawet przy okazji zgłaszania błędów.
Co możesz zrobić z tą wiedzą? ĆWICZ! Znalezione w trakcie ćwiczeń testów eksploracyjnych defekty staraj się dobrze zgłaszać. Nie pomijaj żadnych kroków zgłoszenia, chociażby po to, by zawsze wiedzieć, jak poprawnie zgłosić błąd i z czego zgłoszenie się składa. Do opisywania zgłoszeń możesz użyć przygotowanego przeze mnie szablonu pdf. Plik jest edytowalnym pdf-em. Możesz go wydrukować i uzupełniać ręcznie lub wypełnić pola formularza na komputerze, zapisać plik pdf i o ile błąd jest dobrze opisany, użyć go jako załącznik do portfolio.
W jaki sposób możesz ocenić czy dobrze opisałeś defekt?
Jak dobrze wiesz prawidłowo opisany błąd, powinien być w stanie odtworzyć każdy. Dlatego poproś o pomoc kogoś ze swojego otoczenia (żonę, dziewczynę, chłopaka, męża, brata, siostrę) by przeczytali i powiedzieli czy rozumieją, na czym błąd polega. Jeśli mogą poświęcić pięć minut więcej, poproś by bez twojej pomocy, odtworzyli błąd.
Jeżeli osoba trzecia będzie wiedziała co zrobić w aplikacji, żeby odtworzyć zgłoszenie, to znaczy, że opisujesz błędy naprawdę dobrze.
Pisz dokumentację testową. Nie zabieraj się za całą aplikację, a za jej fragment. Opisz scenariusze i przypadki testowe dla nich. Zweryfikuj sam przed sobą a może również przed znajomymi, którzy się starają dostać do branży czy oni nie mają innego pomysłu na test case dla danej aplikacji 😉.
uTestować czy nie uTestować?
Szczerze powiedziawszy, ciężko jest mi powiedzieć coś konkretniejszego w tym temacie, ponieważ są firmy, które akceptują doświadczenie z uTest jako pracę, a część firm tak na to nie patrzy. Osobiście myślę, że każda forma nauki jest ok, o ile nie absorbuje zbyt dużej ilości czasu w zestawieniu z możliwymi korzyściami.
Przykład: Widzisz ofertę opiewającą na bardzo duże pieniądze, ale z technologią rzadko spotykaną na rynku. Oczywiście możesz się nauczyć i spróbować zdobyć pracę, ale… W międzyczasie ktoś już dostanie to stanowisko, a Ty zostaniesz z wiedzą, którą wykorzystuje, powiedzmy 1% rynku IT – chyba wypada to średnio.
Jak widzisz, nie odkryłem żadnej ameryki, jeśli chodzi o to, co zrobić, by być o krok przed konkurencją. Wynika to z tego, że czasami oczywista oczywistość jest rozwiązaniem, którego wciąż wielu nie docenia.
Pogadajmy teraz o części drugiej, czyli o trendach w IT.
Zgodnie ze znanymi mi trendami, główny kierunek idzie w ML, Docker oraz AI.
Świat IT zmienia się bardzo. Otaczają nas programy, które na naszą komendę głosową wykonają, chociażby najprostsze czynności, jak włączenie światła. Amazon wprowadził w Stanach sklepy bez kas i płatności. Wchodzisz, wkładasz towar do siatki i wychodzisz. Wystarczy, że raz otworzysz stronę sklepu z telefonami komórkowymi, a reklamy tego produktu pojawią się wszędzie od Facebooka po Google i blogi. Tesla rozwija oprogramowanie, które pozwoli na nie tylko jazdę auta bez kierowcy, ale również wypożyczanie auta jako taxi. Włączasz funkcję, parkujesz auto pod domem i jak tylko ktoś z okolicy zażyczy sobie jazdę, Twoje auto samo pojedzie, przewiezie klienta z punktu A do B i wróci do domu. I to nie są rzeczy z powieści fantazy. To nie jest daleka przyszłość. To się dzieje teraz i wcześniej czy później do Polski też przyjdzie.
Jak zapewne się domyślasz, powyższe tematy są skierowane do osoby, która chce automatyzować.
To, czego się uczyć?
Jeśli nigdy wcześniej nie programowałeś, zacznij od nauki podstaw, czyli programowania. Wybierz jeden język. Naucz się go, zrozum jak pisać i debugować kod. Następnie przejdź do nauki automatyzacji – o ile czujesz, że to jest to, co Cię cieszy 😊.
Kolejnym krokiem w Twoim rozwoju będzie badanie uważne rynku w kontekście panujących trendów i tego, w którym kierunku pójdzie branża. Dlaczego warto w ten sposób do tego podchodzić? Zdecydowanie dlatego, że co jakiś czas trendy się zmieniają – nie mówię, że bardzo często, bo to zależy od branży, natomiast warto wiedzieć, czy na pewno idziesz w dobrym kierunku.
Trendy wymienione przeze mnie są pokłosiem tego, w którym kierunku branża idzie od dłuższego czasu.
Jeśli teraz pojawiła się w twojej głowie myśl „Co ze mną? Ja nie chcę automatyzować!”, to od razu Cię uspokoję, że jest miejsce w branży również dla testerów manualnych. Choć przyznać trzeba, że ofert pracy dla seniora testera manualnego jest mniej niż dla seniora testera automatyzującego. Dla osób, które już pracują w branży jako tester manualny, też jest wiele innych kierunków rozwojów, jak np. Analiza Biznesowa, czy PM’owanie lub Scrum masterowanie 😊.
Ogólnie rzecz biorąc, opcji rozwoju jest sporo.
Wybaczcie, że specjalnie dużo o dokerze, mashine lerning czy AI nie napisałem więcej – ale jak zapewne wiecie, tytanem automatyzacji nie jestem i nie chcę gadać/pisać głupot 😊.
Jest to ostatni z serii wpisów zaproponowanych przez czytelników newslettera w drodze głosowania. Zatem w tym tygodniu kolejne głosowania. Jeśli chcesz mieć wpływ na to, o czym będę pisać na blogu, zapisz się na moją listę mailingową i pobierz darmowego e-booka ABC Testowania Oprogramowania. Raz na jakiś czas głosujecie na to, o czym chcielibyście przeczytać, a ja sukcesywnie opisuję tematy.
Cześć, bardzo lubię Twojego bloga – świetna robota! Wiele się dowiedziałam i ogromnie dziękuję:)
Pozdrawiam i czekam na więcej wpisów!
Cześć, dziękuję za tak pozytywny komentarz – nie ukrywam, że tego typu komentarze potrafią zmotywować do dalszej pracy! 🙂
Pozdrawiam! 🙂