QArantanna prezentacja Waldemar Szafraniec

Jak zapewne wiecie w pierwszy wtorek czerwca, miałem przyjemność wystąpić gościnnie w ramach spotkań „QArantanna”. Było to dla mnie bardzo fajne doświadczenie, o którym chciałem wam opowiedzieć w skrócie.

Wybór tematu prezentacji

Jako temat prezentacji wybrałem „Trudności i możliwości w nowej pracy”. Obecne czasy sprawiły, że dużo osób martwi się o swoją pracę, a część z nich została zmuszona do jej zmiany. 

W prezentacji zebrałem doświadczenia moje, moich kolegów i koleżanek testerów z dużym stażem pracy, a także moich kursantów, których przeszkoliłem i teraz pracują jako testerzy.

Przygotowania do spotkania w ramach QArantanna

Nie ukrywam, że miałem z nimi kilka problemów.

Zrobiłem rozeznanie wśród znajomych testerów. Skutkiem tego długa lista tematów, które następnie uporządkowałem i wybrałem z nich te, które chciałem poruszyć.

Miłe natomiast było samo wracanie myślami do tego, jak w przeszłości czułem się, zmieniając pracodawcę. Co mi dały zmiany i czego nie dały, choć zakładałem, że dadzą.

Skutkiem tego wszystkiego tworzyłem, usuwałem, edytowałem prezentację przez ponad tydzień. Chociaż zarys i sam pomysł powstał dawno temu.

Próby

Kolejnym etapem były próby,

Najpierw sposobem „mówienie do kaczuszki”, następnie dwa wystąpienia przed rodziną.

Zaznaczyć trzeba, że wśród publiczności jedna tylko osoba związana była z branżą IT. I tak po otrzymaniu pozytywnego feedbacku, postanowiłem nie zmieniać już nic w prezentacji.

Złośliwość rzeczy martwych

Oczywiście nie obyło się bez trudności, gdyby nie one to życie byłoby nudne.

Dosłownie dwa dni przed prezentacją padły mi słuchawki, przez co obawiałem się o to, jak będzie brzmiało moje wystąpienie. Niestety próba z chłopakami prowadzącymi moją prezentację to potwierdziła. Dlatego też z samego rana tuż przed prezentacją poleciałem do sklepu i kupiłem słuchawki, które jak widzieliście na nagraniu, nie używałem, ponieważ… nie działały. 🙂

QArantanna, Trudności i możliwości w nowej pracy – podsumowanie wystąpienia

Sama prezentacja przebiegła zgodnie z planem i przećwiczonym scenariuszem.

Głównym tematem poruszonym przeze mnie było podejście do nowego stanowiska pracy i tego, jak możemy już na samym początku zaprowadzić się w kozi róg.

Poruszyłem również temat możliwości związanych ze zmianą pracy. Wśród nich jest nauka, zdobywanie nowej wiedzy, które zwykle wymusza na nas zmiana pracy. Możliwości zdobycia kolejnych doświadczeń oraz perspektyw, które zaprocentują w przyszłości.

Na sam koniec padły ciekawe pytania dotyczące mojej pracy, kwestii związanych z rekrutacją. Starałem się na nie odpowiedzieć w jak najbardziej pełny sposób tak, aby zrozumieć cały aspekt poruszonego tematu. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ na rynku pracy mamy tak wiele firm, że czasami ciężko się wypowiedzieć na jakikolwiek temat, bo zwyczajnie „u mnie jest inaczej i działa!”.

Dziękuję bardzo zespołowi QArantanna za możliwość wystąpienia i podzielenia się z wami swoimi odczuciami odnośnie do trudności i możliwości, jakie daje zmiana pracy. Wszystkie prezentacje możecie obejrzeć na kanale YouTube. Natomiast moją prezentację możecie zobaczyć na końcu tego wpisu.

Zapraszam was również na następną moją prezentację tym razem w ramach Akademii Jakości, gdzie opowiem wam o procesie rekrutacji, trudnościach z nim związanych zarówno po stronie rekrutowanego, jak i rekrutującego. Wydarzenie to odbędzie się 8-go października 2020 roku w Warszawie.

https://www.youtube.com/watch?v=10oF8D9tJQI

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz