Podziel się tym wpisem!

obowiązki testera w zależności od zespołu w którym pracuje
O obowiązkach, które zależą od tego w jakim zespole pracuje tester

Jeżeli już zdecydowaliście, że chcecie rozpocząć karierę jako Tester IT to zapoznajcie się na jakie zespoły może trafić w swojej pracy.

Pierwszy rodzaj stanowiska to Internal Tester

Jest to najłatwiejsza forma pracy, ponieważ pracujecie w zespole bezpośrednio z developerami i Waszym zadaniem jest przetestowanie aplikacji zanim zostanie poddana oficjalnym testom przez zespół testerski. 

Może to być:

  • wyłącznie testowanie i bezpośrednie zgłaszanie defektów do poprawy developerom,
  • testowanie i oficjalne zgłaszanie defektów w danym programie do raportowania defektów,
  • testowanie i pisanie krótkich przypadków testowych wyłącznie dla siebie (na zasadzie wiem co zostało przetestowane, wiem jak później przetestować coś kolejny raz),
  • testowanie i prowadzenie dokumentacji testowej (raportowanie defektów, pisanie przypadków testowych itd.).
Obecnie taka forma pracy jest coraz rzadziej spotykana a szkoda, ponieważ jest to najłatwiejszy poziom na rozpoczęcie kariery testerskiej. Internal Tester może wykonywać zarówno testy manualne jak i automatyczne.

Drugie stanowisko to Tester w zespole testerskim

Pracujecie w zespole testerów, macie Test Leadera, który przypisuje Wam zadania.Tutaj możemy wyróżnić, że zajmujecie się wyłącznie testowaniem lub zajmujecie się testowaniem i tworzeniem dokumentacji.
Podział Waszej pracy może być zarządzany przez Test Leadera w dwojaki sposób: wykonujecie przypisane zadania z całego zakresu lub każdy członek zespołu ma przypisaną określoną część projektu za którą odpowiada jeśli chodzi o jakość (jest to stosowane przy bardzo złożonych projektach). W takim zespole mogą być wykonywane zarówno testy manualne jak i automatyczne.

Trzecie, ale najbardziej wymagające stanowisko to Tester w zespole scrumowym

Jest to najbardziej niezależny a co za tym tym idzie najtrudniejszy poziom pracy testera. Jesteście jedynym testerem i odpowiadacie za jakość całego projektu. Od Was zależy organizacja pracy. Sami sobie wyznaczacie kolejność zadań, ale robicie to z uwzględnieniem ram czasowych. Dostarczacie przetestowany produkt i dokumentację testową do klienta. Klientem jest pracownik firmy, która zamówiła projekt. Praca w zespole testerskim pracującym w scrumie niesie za sobą wiele wyzwań, takich jak współpraca z osobami pomiędzy naszą organizacją a organizacją, która jest odbiorcą/dostawcą oprogramowania. Jednocześnie praca w takiej formie daje najwięcej satysfakcji. Obecnie coraz częściej w zespole scrumowym testy wykonywane są przez więcej niż jednego testera. Dokładny opis pracy w zespole scrumowym został umieszczony na blogu.

Mam nadzieję, że teraz wiecie więcej jakie formy pracy w zespole możecie spotkać w swojej testerskiej karierze w branży IT. Każda z tych form organizacji ma swoje plusy i minusy. Również w każdej możecie się wiele nauczyć. Powodzenia i głowa do góry!!!

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Podziel się tym wpisem!

Agnieszka Herdzik

Cześć. Jestem Agnieszka. W pracy zawodowej zajmowałam się testowaniem, a w ostatnim okresie analizą biznesową. Obecnie spełniam się jako mama 11 – miesięcznej Emilki

Dodaj komentarz