obowiązki testera w zależności od zespołu w którym pracuje
O obowiązkach, które zależą od tego w jakim zespole pracuje tester

Jeżeli już zdecydowaliście, że chcecie rozpocząć karierę jako Tester IT to zapoznajcie się na jakie zespoły może trafić w swojej pracy.

Pierwszy rodzaj stanowiska to Internal Tester

Jest to najłatwiejsza forma pracy, ponieważ pracujecie w zespole bezpośrednio z developerami i Waszym zadaniem jest przetestowanie aplikacji zanim zostanie poddana oficjalnym testom przez zespół testerski

Może to być:

  • wyłącznie testowanie i bezpośrednie zgłaszanie defektów do poprawy developerom,
  • testowanie i oficjalne zgłaszanie defektów w danym programie do raportowania defektów,
  • testowanie i pisanie krótkich przypadków testowych wyłącznie dla siebie (na zasadzie wiem co zostało przetestowane, wiem jak później przetestować coś kolejny raz),
  • testowanie i prowadzenie dokumentacji testowej (raportowanie defektów, pisanie przypadków testowych itd.).

Obecnie taka forma pracy jest coraz rzadziej spotykana a szkoda, ponieważ jest to najłatwiejszy poziom na rozpoczęcie kariery testerskiej. Internal Tester może wykonywać zarówno testy manualne jak i automatyczne.

Drugie stanowisko to Tester w zespole testerskim

Pracujecie w zespole testerów, macie Test Leadera, który przypisuje Wam zadania.Tutaj możemy wyróżnić, że zajmujecie się wyłącznie testowaniem lub zajmujecie się testowaniem i tworzeniem dokumentacji.

Podział Waszej pracy może być zarządzany przez Test Leadera w dwojaki sposób: wykonujecie przypisane zadania z całego zakresu lub każdy członek zespołu ma przypisaną określoną część projektu za którą odpowiada jeśli chodzi o jakość (jest to stosowane przy bardzo złożonych projektach). W takim zespole mogą być wykonywane zarówno testy manualne jak i automatyczne.

Trzecie, ale najbardziej wymagające stanowisko to Tester w zespole scrumowym

Jest to najbardziej niezależny a co za tym tym idzie najtrudniejszy poziom pracy testera. Jesteście jedynym testerem i odpowiadacie za jakość całego projektu. Od Was zależy organizacja pracy. Sami sobie wyznaczacie kolejność zadań, ale robicie to z uwzględnieniem ram czasowych. Dostarczacie przetestowany produkt i dokumentację testową do klienta. Klientem jest pracownik firmy, która zamówiła projekt.

Praca w zespole testerskim pracującym w scrumie niesie za sobą wiele wyzwań, takich jak współpraca z osobami pomiędzy naszą organizacją a organizacją, która jest odbiorcą/dostawcą oprogramowania. Jednocześnie praca w takiej formie daje najwięcej satysfakcji. Obecnie coraz częściej w zespole scrumowym testy wykonywane są przez więcej niż jednego testera. Dokładny opis pracy w zespole scrumowym został umieszczony na blogu.

Mam nadzieję, że teraz wiecie więcej jakie formy pracy w zespole możecie spotkać w swojej testerskiej karierze w branży IT. Każda z tych form organizacji ma swoje plusy i minusy. Również w każdej możecie się wiele nauczyć. Powodzenia i głowa do góry!!!

Agnieszka Herdzik

Cześć. Jestem Agnieszka. W pracy zawodowej zajmowałam się testowaniem, a w ostatnim okresie analizą biznesową. Obecnie spełniam się jako mama 11 – miesięcznej Emilki

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Kamil

    No to temat już nie aktualny. Od testera wymaga się obecnie znajomości języka programowania, zazwyczaj jakiegokolwiek. Jest to oczywiście śmieszne, bo jak ktoś umie i lubi programować to idzie na junior deva za dwa razy większe pieniądze.

    1. Waldemar Szafraniec

      Dzięki za komentarz! 🙂
      Z tym co napisałeś do końca się nie zgodzę. Pamiętaj, że rynek pracy składa się z 100% firm. Myślę, że 65-70% stanowisk testerskich może nawet do 75% faktycznie będzie wymagało od kandydata znajomości języka programowania (Często bez sensu, bo np firmy nie będzie stać na automatyzacje – to długi temat, który jeżeli chcesz mogę rozwinąć.) Reszta stanowisk opiera się na manualu, natomiast dużo osób chce zarabiać coraz lepiej więc zaczyna się uczyć automatyzacji najczęściej i przechodzi na stanowiska z części rynku automatyzującego (te 65-70% o których wspomniałem) i zwalnia się miejsce dla osób bez znajomości języka programowania.

Dodaj komentarz