migracja danych teoria wyzwania dla testera
Testy migracji danych - teoria i wyzwania dla testera

Wstęp, czyli co to jest migracja danych…

Migracja danych to zagadnienie teoretycznie proste. Przeniesiemy zapisane informacje z bazy do bazy, z systemu do systemu. Ale jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach. Rzadko zdarza się prosta migracja, gdzie przenosimy zapisy wprost. Najczęściej zapisy muszą być konwertowane, przeliczane. Systemy zwykle różnią się strukturą zapisów, architekturą, słownikami. Do tego dochodzą aspekty funkcjonalności systemów – należy znać odpowiedź na pytanie, czy dane zapisane w bazie systemu docelowego będą poprawnie interpretowane.

Rodzaje migracji danych

 • Migracja w formie centralizacji systemu rozproszonego​

  Scenariusz wydaje się prosty. Mamy kilka instalacji systemu, a chcemy mieć bazę centralną. Budujemy skrypty kopiujące tabela po tabeli, rekord po rekordzie. I? Rozbijamy się o identyfikatory unikalne w ramach instalacji (bazy) a identyczne w innych instalacjach (identyfikatory klientów, dokumentów, zapisy słownikowe). O tym i o wielu innych aspektach należy pamiętać projektując migrację.

 • Migracja danych do gotowego systemu

  Firma kupiła nowy system i podjęto decyzję o przeniesieniu danych do nowego systemu (wszystkich, wybranych). I pojawia się pytanie: czy wszystkie wymagane informacje można przenieść – na to pytanie odpowiedzą min. analityk, architekt.

 • Migracja do systemu budowanego lub gotowego customizowanego

  W obydwu przypadkach wyzwaniem migracyjnym są sposoby zapisywania danych. I tutaj pojawia się pytanie: czy funkcjonalności nowego systemu będą poprawnie funkcjonować na nowych danych. Na to pytanie odpowie analityk. Ale to tester będzie docelowo weryfikował rozwiązanie.

 • Migracja części lub całości danych

  Czy migrowane będą wszystkie dane? Jeśli tak, to należy uwzględnić zapisy historyczne. Funkcjonalności dawno nie używane. I nasuwa się pytanie: czy jest to nam potrzebne? Często nie jest, ale jeśli zmigrujemy tylko część danych to system źródłowy musi być dostępny w sposób co najmniej dla ograniczonej liczby użytkowników i bez możliwości generowania zapisów.

A gdzie w tym testy? Opiszę to w dalszej części.

Dokumentacja ważna z punktu widzenia testów
Plan Migracji Danych

Plan Migracji może zawierać: identyfikację procesów do przeniesienia, identyfikację procesów do zmiany/zbudowania, Identyfikację procesów już nieużywanych. Czyli daje Testerowi ogólne pojęcie, z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się zmierzyć.

Mapowanie danych – dokumenty DMT:

Kluczowy dokument dla wszystkich operacyjnych uczestników projektu. Zawiera min. budowę mapowań, identyfikację obiektów, tabel, pól w systemie źródłowym, identyfikację obiektów, tabel, pól w systemie docelowym, zasady konwersji danych identyfikację słowników do wykonania mapowań.

Identyfikacja danych do przeniesienia/zapisania przed migracją właściwą

Czyli ręczna lub półautomatyczna praca zespołu do późniejszej weryfikacji przez testera.

Część techniczna - czyli co tester powinien wiedzieć zanim zacznie migrację danych.

Testy – część operacyjna

Kluczowe elementy, czyli o czym należy pomyśleć przed testami.

A jakie testy mogą być wykonywane po migracji danych?

Czy testy migracji są często wykonywane?

Odpowiedź brzmi – Tak.
Większość migracji nie jest zbyt spektakularna, ale wymaga dość rozbudowanych testów. Natomiast gdy mamy do czynienia np. z połączeniem banków (w listopadzie 2019 łączyły się Milenium i EuroBank oraz BNP Paribas i Raifeisen) zespoły testerskie wykonują niewidoczną dla klienta, ale kluczową rolę dbając by oszczędności, kredyty, lokaty itp. zostały zapisane w nowym systemie poprawnie.
Praca jest żmudna, odpowiedzialna, ale jednocześnie ciekawa.

Podsumowując

Dla testera testy migracji będą znaczącym etapem w rozwoju. Będą również ważną pozycją w portfolio zawodowym. Zachęcam do udziału w podobnych projektach.

W artykule Opowieści testerów – Sławomir przeczytasz historię tego, jak zostałem testerem oraz tego, jakie mam doświadczenie w testowaniu migracji danych.

 

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Sławomir Tomczak

Nazywam się Sławomir Tomczak. Moją przygodę z IT rozpocząłem dość przypadkowo w 1993 roku. Pomaturalne Studium Informatyczne – to moje początki. Podstawy obsługi sprzętu, instalacje, konfiguracja, programowanie. W ciągu 2 lat studium uczestniczyłem min w praktykach w kilku instytucjach. Tam spotkałem się z praktycznymi aspektami szeroko pojętego IT.

Dodaj komentarz