Cześć! Jak co roku przygotowałem standardowe podsumowanie tego, co działo się przez ostatnie 12 miesięcy – tak, wiem, robię to dwa razy w roku. Raz z okazji urodzin Wyszkolewas – czyli pierwszego lipca i drugi raz na koniec roku w grudniu.
Ten rok mojej działalności był naprawdę intensywny, ale przede wszystkim obrodził w fajne wydarzenia, w których miałem okazję brać bezpośredni udział. Postanowiłem je teraz wymienić i pokrótce omówić (kolejność losowa).

Zawiesiłem szkolenia

Obecnie rynek jest naprawdę trudny dla osób, które dopiero wchodzą w branżę. Jeśli chcesz, mogę omówić dlaczego, moim zdaniem tak jest. Daj mi znać, wystarczy prosta interakcja z Twojej strony w postaci komentarza do wpisu lub do posta na Facebook.
Wróćmy jednak do głównego wątku – zawiesiłem szkolenia, ponieważ obecnie obserwuję, że nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na testerów wśród pracodawców. Nie zrozum mnie źle, zapotrzebowanie na szkolenia jest, nadal ludzie w tym być może Ty, chcą się szkolić. Od momentu napisania posta pt. „Nie szkolę” miałem 7 osób zainteresowanych szkoleniem, ale wszystkim pomysł ten wybiłem z głowy.
Czy będę kontynuował szkolenia? To zależy wyłącznie od tego, czy zobaczę poprawę na rynku. Ostatnio dostałem informację od trzech kursantów, że dostali pracę, ALE jedna jaskółka wiosny jeszcze nie czyni (statystyki w ostatnich miesiącach/latach były znacznie lepsze, dodatkowo widzę, że osoby z doświadczeniem również mają problemy). Obserwuję sytuację i na jesieni podejmę decyzję, co dalej :).

Brałem udział w kilku mniejszych wydarzeniach testerskich jako prelegent

Były to głównie wystąpienia dla firm. Czy będę kontynuował to w przyszłości? Nie wiem, może :). To zależy tak naprawdę od tego, jak się wszystko potoczy. Jak sam wiesz, „To zależy” jest bardzo istotne. Jeśli wszystko będzie sprzyjało, będę to robił. Jeśli nie, po prostu odpuszczę. Co do większych planowanych wystąpień, to może coś się stanie w tym nowym roku działalności firmy.

Zapewne zastanawiasz się, jakich, oto kilka linków 😉

Ogólnie polecam kanał na YouTube „TesteremByc”. Razem z Maćkiem Kuszem i Norbertem Jankowskim nagraliśmy cztery odcinki na kanale Maćka, w których omówiliśmy temat przebranżowienia. Pierwszy film z naszej serii obejrzysz po kliknięciu link.

Kolejna świetna propozycja to kanał na YouTube „TestITka„. Odcinek, w którym wystąpiłem jako gość u Kuby Rosińskiego, obejrzysz, klikając ten link.

Wreszcie skończyłem e-booka „Jakość to będzie”

Najdłuższy projekt w historii Wyszkolewas w dodatku jestem zadowolony z efektu. Ogólnie feedback jest taki, jak się spodziewałem, czyli osoby, które dopiero wchodzą w branżę, mówią „WOW, fajnie napisane” (PIU PIU, tu efekty automagiczne w stylu fajerwerków), natomiast osoby z doświadczeniem w branży mówią „Nihil Novi”. Osobiście bardzo się cieszę, że e-book przypadł wam do gustu. I jak zwykle przy okazji pisania o e-booku, jeszcze raz chciałbym podziękować Maćkowi Kuszowi i Norbertowi Jankowskiemu za poświęcony czas, cierpliwość oraz cenne uwagi.

E-book z pytaniami rekrutacyjnymi cieszy się nadal zainteresowaniem

Jeśli rok temu zapytałbyś mnie, dlaczego stworzyłem tego e-booka, to powiedziałbym Ci, że zauważyłem pewną stałość w tym, jak rozmowy rekrutacyjne na testera wyglądają i że postanowiłem opisać pytania, o których wiem, że często się powtarzają. Proste, prawda?

Dobra, dość smęcenia o tym, co było – chociaż to właśnie to, co daje mi największego kopa do tego, by robić coś nowego.
Tymczasem przejdźmy do tego, co planuję.

Powrót bloga Wyszkolewas

Można powiedzieć, że obecnie przeżywam „Wyszkolewas – powrót weny” (takie delikatne nawiązanie do „Władcy Pierścieni” ;)). Powrót weny i chęci do tworzenia nowych wpisów to zasługa ostatniego spotkania z Kubą i wielu fajnych wiadomości, jakie otrzymuję od was czytelników bloga. Nie obiecuję regularności, bo żebyś dobrze zrozumiał, pisanie bloga jest bardzo trudne z dwóch powodów. Po pierwsze, potrzebuję pomysłu na temat wpisu, ponieważ niestety nie napiszę artykułu o parzeniu herbaty. Dlatego czekam na to, aż wydarzy się coś, co zainspiruje mnie do napisania tekstu fajnego i sensownego. Po drugie, jeśli chcę by mój blog wybijał się w wyszukiwarce Google, muszę tworzyć wpisy regularnie (przynajmniej raz w tygodniu), dostosowywać tekst do wyszukiwarki, co za tym idzie stworzenie jednego wpisu to kilka godzin mojej pracy. Tak czy inaczej, wracam – na ten moment mam kilka artykułów.

Nowa forma

Idąc dalej, myślę o nowym formacie spotkań z wami, który przygotowuję. Mam dwa pomysły, które chodzą mi po głowie.

Pierwszy to regularne spotkania na platformie np. Twitch, gdzie będę sobie grał na przykład w szachy i jednocześnie rozmawiał na tematy poboczne (testerskie, około testerskie, ogólne IT) z zaproszonym gościem. Format totalnie swobodny, tak zwany „z piwkiem w ręku”.

Drugi to takie pseudo Meetupy, czyli umawianie się z gościem specjalnym (już mam pierwszego namówionego) na spacery, które transmitowałbym na żywo. W trakcie spotkań rozmowy o testowaniu i ogólnie o branży IT. O tym, gdzie, kiedy i z kim się spotkam, poinformowałbym przez newslettera i na social media, zatem każdy mógłby dołączyć (nie spodziewam się, że podczas takiego spaceru zebrałoby się więcej niż 5 osób, nie jestem Robertem Lewandowskim ani żadną inną gwiazdą, za którą biegają tłumy).

Chciałbym poznać Twoją opinię na temat tych dwóch pomysłów. Jak każdy, chętniej pracuje nad czymś jeśli wiem, że to, co robię, się podoba. Napisz zatem na maila, w komentarzu do wpisu albo do posta co myślisz o tym pomyśle.

Jeśli chodzi o kolejne plany, to dodatkowe produkty! To jest moje kolejne postanowienie. W tym roku pojawią się aż trzy nowe, świetne produkty dostępne w moim sklepie. Jak zwykle zrobię wszystko, żeby były TOP – pracuję nad nimi od jakiegoś czasu i mam nadzieję, że będą wywoływały efekt WOW.

Angielski z Wyszkolewas

Jak wspomniałem wcześniej, poznałem świetnego nauczyciela języka angielskiego, i teraz ruszam z tym projektem. Wyślę ankietę w okolicach sierpnia, żeby zobaczyć, czy jest w ogóle na to popyt (obecnie mamy dwie osoby zainteresowane, ale to trochę za mało). Zobaczymy, czy warto kontynuować.

Oprócz tego planuję rozwijać działalność w innych obszarach związanych z testowaniem, takich jak automatyzacja testów, DevOps itp. Chciałbym również eksplorować nowe technologie i narzędzia, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży.

To tyle na razie z moich planów. Będę oczywiście informował o wszelkich nowościach i zmianach na bieżąco na moim blogu i innych platformach. Dziękuję wszystkim za wsparcie i zainteresowanie moją działalnością!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Katarzyna

  Opowiedz proszę, dlaczego rynek jest trudny.

  1. Waldemar Szafraniec

   Hej, przede wszystkim dlatego, że do standardowej ilości ludzi, którzy chcą uzyskać pracę dołączyła duża ilość ludzi, którzy mają już jakieś doświadczenie. Co za tym idzie takie osoby są bardziej wyróżniane na rynku niż osoby bez doświadczenia.
   Po drugie moim zdaniem jest mniejsza ilość projektów niż jakiś czas temu.

Dodaj komentarz