Ktoś powiedział Ci, że jak zostaniesz testerem, to zarobisz dużo pieniędzy, będziesz miał lekką i przyjemną pracę, duże premie i luźną atmosferę w pracy, o benefitach nie wspomnę. I teraz masz wybór. Od razu usiąść do nauki testowania, zainwestować czas i co za tym idzie pieniądze, albo najpierw poczytać o tym, jak zawód testera wygląda, by upewnić się, że praca ta jest dla Ciebie.
Dlatego, zanim włożysz drogocenny czas w naukę, znajdź odpowiedzi na pytania:
- Czym zajmuje się tester oprogramowania?
- Jak radzę sobie z pracą w stresie?
- Czy praca po godzinach odpowiada mi?
- Czy umiem zaplanować sobie czas i trzymam się przyjętego planu?
- Czy widzę siebie jako osobę prowadzącą spotkania?
- Czy lubię pisać dokumentacje?
- Czy umiem wyszukać w Internecie odpowiedzi jak coś zrobić?
- Czy jestem komunikatywny, lubię pracować z ludźmi?
- Czy lubię się uczyć?
- Czy jest praca dla testerów w miejscowości, w której mieszkam? Czy jestem gotowy się przeprowadzić?
Odpowiedzenie sobie na te pytania byłoby na pierwszym miejscu w moim planie nauki testowania.
Sprawdź, czym zajmuje się tester
Pierwszych kilka pytań z listy powyżej pozwoli sprawdzić, czy ten zawód faktycznie jest dla Ciebie. Najbliższe kilka a może kilkanaście miesięcy to olbrzymie koszty do poniesienia w związku z przebranżowieniem się. Jako koszt mam tu przede wszystkim na myśli czas. Niby nic, bo czas po prostu się ma, ale jest to też ten zasób, którego nie kupimy nigdzie. Sentymentalne wiem, ale też prawdziwe stwierdzenie. Możesz iść tak zwaną darmową ścieżką nauki, czyli na własną rękę szukać ogólnodostępnych materiałów, których jest naprawdę dużo, albo płatną. Szkolenia nie są obligatoryjne! Oczywiście nauka na własną rękę może trochę wydłużyć Twój czas nauki, ale nie jest to pewne. Jeżeli pójdziesz ścieżką płatną, to równie dobrze możesz wydać od kilku tysięcy do nawet kilkunastu w ciągu kilku miesięcy. To naprawdę jest bardzo duży koszt. Dlatego ważne jest, byś zaczął od odpowiedzi na te pytania.
Jako przykład dam Ci siebie. Facet 30 lat na karku. Pracuje i prowadzi firmę. Opowiem Ci w kilku słowach nie o firmie, a o tym ile sama praca zajmuje. Bywają dni, a czasami tygodnie, kiedy zaczynam pracę o 7 rano i kończę koło siedemnastej. Potem wieczorem zwykle maksymalnie do 22 (staram się nie pracować po 22) piszę jeszcze jakieś maile, uzupełniam jakieś taski, piszę dokumentację albo odpisuję na czacie komuś. I to nie znaczy, że pracuję non stop po 15 godzin dziennie. Mam przerwy, zwłaszcza po siedemnastej już staram się nie pracować, ale jest tak, że praca jest ze mną do wieczora, bo są krótkie wrzutki (e-maile właśnie na przykład), które jeszcze robię.
Od czasu do czasu jadę do klienta na spotkanie w sprawie projektu albo na testy. Regularnie natomiast kontaktuje się z nim, by wyjaśnić, na jakim etapie jest projekt lub porozmawiać o błędzie.
Pracuję zdalnie, ale początek kariery to była praca w firmie, do której dojeżdżałem codziennie przez godzinę. Lubię się uczyć, dlatego nie mam problemu, gdy muszę coś po godzinach wyszukać i doczytać.
Nie jestem fanem pisania dokumentacji, ogólnie pisanie przychodzi mi z trudem, dlatego przez lata pracy stworzyłem sobie szablony dokumentów, które w większości wypadków wystarczy uzupełnić. Dokumentację taką jak przypadki tworzę po prostu, bo wiem, że trzeba.
Zaczynałem od najniższej krajowej, z czasem otrzymywałem awanse i podwyżki, ale z każdym szczebelkiem wiązały się dodatkowe obowiązki i nauka.
Gdzie będziesz pracować?
Ktoś Ci powiedział, że jak zostaniesz testerem, to będziesz sobie z domu pracować, kiedy chcesz i pomyślałeś SUPER! Prawda jest taka, że w większości przypadków na początku kariery wymagana jest obecność testera w miejscu pracy. Czasami możliwa jest praca hybrydowa (kilka dni w firmie i kilka z domu). Dlatego sprawdź, czy w miejscowości, w której mieszkasz, znajdziesz pracę lub odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś gotowy przeprowadzić się za pracą. To bardzo ważne, by nie żałować potem czasu i pieniędzy wydanych w proces nauki.
Co Cię motywuje do przebranżowienia?
Zastanów się, następnie nad swoją motywacją. Czemu chcesz zostać testerem? Jest to tak istotny punkt, ponieważ będziesz musiał spędzić masę czasu i być bardzo wytrwałym w swoim postanowieniu, żeby zrealizować cel, jakim jest zdobycie pierwszej pracy. Dlatego powód, który Tobą kieruje, jest bardzo istotny.
Część ludzi, którzy szukają swojego miejsca w testerce, kieruje się finansami. Obecnie mierzymy się jako ludzkość z szeregiem kryzysów, które jednocześnie dają efekt taki, że ilość miejsc pracy zmniejsza się, a co za tym idzie, obstawiam, że w ciągu paru lat o ile branża się nie odbije – może dojść do „normalizacji zarobków” tzn. ten zawód będzie podobnie płatny co inne – stąd zastanów się, czy na pewno chcesz w to iść.
Wysokie zarobki są osiągane w tym zawodzie przez tych, którzy stale się rozwijają i uczą zawodu. Więcej często biorą na siebie również większe obowiązki, stres, i więcej pracy „po godzinach”. Nie jestem dobrym przykładem osoby, która ma zachowany balans między pracą a życiem osobistym, ale na moim przykładzie mogę, Ci powiedzieć, że zaczynałem od najniższej krajowej, pracowałem i uczyłem się zawodu czasami kosztem dużego stresu, bo miałem zrobić rzeczy, o których pojęcia nie miałem.
Dobierz metodę nauki do siebie
Jeżeli już się upewnisz, że to dla Ciebie to wybrałbym metodę nauki: Przypominam – ludzie opierają się na trzech typach nauki: Czytanie, Obserwowanie i Słuchanie. Dla każdego inne podejście może być właściwe. Jednocześnie moim zdaniem warto zacząć rozglądać się za materiałami, które idealnie pasują do danego podejścia. Jeżeli jestem słuchowcem, to np. mogę odpalić sobie „Podcast by Ping” Norberta Jankowskiego. Jeżeli jestem bardziej wzrokowcem, to mogę obejrzeć materiały na YouTube np. „Testerembyć” Macieja Kusza lub też „TestITka” Jakuba Rosińskiego. Jeżeli wolę czytać to mogę przeglądać blogi lub czytać książki.
Zaplanuj w czasie swoją naukę testowania
Stwórz sobie harmonogram nauki dostosowany do Ciebie i Twojego czasu. Umieść w nim konkrety, co na, kiedy chcesz umieć, ile czasu będziesz się uczyć. Pamiętaj, że szkolenie nie załatwi Ci pracy i nie wystarczy, by ją dostać. Wiedzę będziesz musieć utrwalać i poszerzać.
Nadal chcesz się przebranżowić?
W takim razie zapraszam do lektury i życzę owocnej nauki!
Dzisiejszy wpis ma charakter promocyjny mojej książki dotyczącej testowania oprogramowania, zmiany zawodu oraz poszukiwania pracy. Książka jest juz dostępna w sprzedaży w zakładce Sklep.
Inny promocyjny wpis: