Podziel się tym wpisem!

Retrospekcja Spotkanie w Scrumie całego zespołu na zakończenie Sprintu
Retrospekcja - spotkanie w Scrumie na zakończenie Sprintu

Cześć! Dzisiaj kolejny wpis o spotkaniach w Scrumie. Na moim blogu znaleźć możesz już teksty dotyczące Sprint Review oraz ogólny wpis dotyczący pracy testera w Scrumie. Dzisiaj spróbuję wyjaśnić Ci, czym jest Retrospekcja i dlaczego jest tak ważna (przynajmniej moim zdaniem). Wpis ten jest też odpowiedzią na pytania, jakie dostaję od was. No to zaczynamy :).

Co to jest Retrospekcja?

Jest to spotkanie, w którym udział bierze cały Zespół Scrumowy (Zespół Developerski, Scrum Master i Product Owner), i podczas którego analizuje się sposób pracy zespołu podczas dobiegającego końca sprintu. Celem jest zastanowienie się w jaki sposób pracę tą można by było usprawnić w przyszłości.

żródło Codesprinters – Agile Experts (scrum.org.pl)

Najważniejsze kwestie, jakie powinieneś wiedzieć, jeżeli chodzi o Retrospekcję

Częste błędy w czasie Retrospekcji

Brak przygotowania do Retrospekcji

Głównym błędem popełnianym podczas tego spotkania jest brak przygotowania uczestników. Pamiętaj, że Sprint w Scrumie może trwać od dwóch tygodni do aż czterech. Zadaj sam sobie pytanie, czy jesteś w stanie teraz wymienić wszystko to, co było ok i nie ok w ciągu ostatnich dwóch tygodni?

Moim sposobem na podejście do Retro jest spisywanie sobie plusów i minusów w dokumencie, który odkładam sobie na dysku aż do czasu spotkania

😊.

Obawa, że skarżymy

Drugim błędem jest zatajanie informacji, ponieważ nie lubimy „skarżyć”. Nauczeni od dziecka wiemy, że nie są lubiane osoby, które skarżą. Tymczasem w Retrospekcji nie o skarżenie chodzi a o to by były zmiany na lepsze. Bez świadomości, że coś nie działa, nic nie zrobimy.

Pamiętaj, że jeżeli się nie powie o problemie, to on wcale nie znika. W najgorszym przypadku może on w pewnym momencie do Ciebie wrócić jak bumerang i narobić Ci kłopotów. Dodatkowo robisz też krzywdę osobie, która popełniła błąd, bo nie wie, że powinna coś poprawić.

Na początku tego wpisu znajdziesz regułkę, zgodnie z którą w Retrospekcji uczestniczy Product Owner. Z mojej praktyki wynika, że często nie robi się spotkania z Product Ownerem, ponieważ ludzie mają obawy do rozmawiania otwarcie przy kliencie. Jeżeli klient nalega na uczestniczenie, to często robi się dwa spotkania — wewnętrzne i zewnętrzne.

Ostatnia moja sugestia odnośnie do spotkania – pamiętaj, że nie warto zaspamować Scrum mastera pierdołami, a czasami mamy taką tendencję do odkładania nawet najmniejszych plusów, jak i minusów. Sam podchodzę do tego tak, że wybieram do trzech najważniejszych moim zdaniem plusów i minusów z mojej listy.

Najważniejsze informacje na temat Retrospekcji
Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Podziel się tym wpisem!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz