Podziel się tym wpisem!

rekrutacja na testera rozmowa telefoniczna z działem HR
Rozmowa telefoniczna z HR to pierwszy etap rekrutacji na stanowisko testera

Cześć. Wyobraź sobie, że aktywnie szukasz pracy. Rozsyłasz dziesiątki a może setki CV. I wreszcie w poniedziałek w południe, gdy idziesz do kuchni zrobić sobie herbatę, dzwoni telefon. Odbierasz i słyszysz „Dzień dobry nazywam się Maria Nowak, dzwonię z firmy Testowej w związku z Pana aplikacją na stanowisko testera. Ma Pan może chwilę, żeby porozmawiać?”.

Co teraz?

Masz do wyboru przełożenie rozmowy na inny dogodny dla Ciebie dzień. Co w sumie sugeruję, ponieważ da Ci to czas na przygotowanie się do tej rozmowy. Możesz również, jeśli są na to warunki zgodzić się na kontynuację rozmowy. Tym samym przejść do pierwszego etapu rekrutacji na stanowisko testera.

Co o pierwszym etapie rekrutacji na testera warto wiedzieć?

Bardzo często pierwszy etap rekrutacji jest rozmową telefoniczną. I nie jest to powodem obecnej sytuacji na świecie, ale tak po prostu jest przyjęte.

Celem pierwszego etapu rekrutacji jest odsianie osób niespełniających warunków na stanowisko. Moje doświadczenie jako osoby rekrutowanej oraz informacje zebrane na temat rekrutacji moich kursantów mówią mi, że z uwagi na to, jakie pytania padają, jest ona dość prosta do przejścia.

Podczas pierwszego etapu rekrutacji do firm, które siedziby mają poza granicami kraju, bardzo często weryfikowana jest znajomość języka obcego (najczęściej angielskiego). Wówczas na tym etapie w trakcie rozmowy usłyszysz pytania w języku, który był wymagany w ofercie pracy.

Jakie pytania zazwyczaj padają na pierwszym etapie rozmowy rekrutacyjnej na testera?

  1. Co do tej pory robiłeś?
  2. Dlaczego my?
  3. Co wiesz o naszej firmie?
  4. Dlaczego chcesz być testerem, a nie … (np. kosmonautą, pisarzem, wybierz dowolne)?

OK zejdźmy na ziemię, bo z kosmonautą przegiąłem, ale chyba rozumiesz, o co mi chodzi.

Dlaczego na tym etapie rekrutacji padają zazwyczaj pytania miękkie?

Pierwszy etap rekrutacji prowadzony jest zwykle przez osobę w ogóle niezwiązaną z IT, testowaniem tym bardziej. No, chyba że poprzez fakt, zatrudnienia w firmie informatycznej. Rozmowy telefoniczne przeprowadzają pracownicy HR lub osoby pracujące w firmach pośredniczących w zatrudnieniu. Jeśli jesteś jedną z nich i czytasz właśnie ten wpis, to dla Ciebie mam również informacje na końcu tego wpisu.

Trudno jest zatem osobie niezwiązanej z testowaniem zweryfikować kandydata pod kątem wiedzy z testowania. Dlatego rozmowa zmierza do sprawdzenia, czy ogólne Twoje cechy są takimi, jakich szuka pracodawca.

Jak jako tester możesz przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej z działem HR?

Oczywiste, że jeśli znasz najczęściej padające pytania na rozmowie telefonicznej, to spisujesz je na kartce i tworzysz odpowiedzi i uczysz się ich. Jak widać powyżej, są to zazwyczaj pytania miękkie.

Przygotowując odpowiedzi, weź pod uwagę stanowisko, na jakie aplikujesz. Cechy, jakie tester powinien mieć. Przeczytaj informacje o firmie. Ważne, aby umieć odpowiedzieć kilkoma zdaniami na te pytania. Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w takich rozmowach, to poćwicz odpowiedzi przed lustrem, nagraj się na dyktafon, mów do siebie. Kilka takich powtórzeń i będziesz umiał odpowiedzieć na tego typu pytania. Więcej na temat przygotowania do rozmowy miękkiej napisała jakiś czas temu Olga. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem.

Co do tej pory robiłeś?

Opowiedz o tym, czym się zajmowałeś zawodowo albo zajmujesz nadal. Jeśli nie masz doświadczenia w testowaniu, to postaraj się znaleźć te elementy pracy, które przydają się w testowaniu. Opowiedz o szkołach ukończonych, kursach. Ważne, by wybrać te rzeczy, które pokażą najwięcej przydatnych dla testera doświadczeń.

Dlaczego my?

Wiem, że rynek pracy dla zaczynających testerów nie jest duży, często CV wysyłane są dlatego, że jest oferta pracy na juniora, a nie dlatego, że kandydat marzył o pracy w tej firmie. Niemniej jeśli wiesz, że czeka cię rozmowa telefoniczna, przygotuj się. Przeczytaj o firmie. Zastanów się co powiedzieć. Gdybyś miał na to pytanie odpowiedzieć w firmie, o której marzyłeś, to co byś powiedział? Może wspomniałbyś, że wiesz, że automatyzują i chcesz to robić. A może, że wiesz, że mają mały zespół testerski, są małą firmą, liczysz zatem na to, że zmuszony będziesz do zwiększonego wysiłku i będziesz się uczyć i zdobywać doświadczenie.

Co wiesz o naszej firmie?

Powinieneś wiedzieć jakie oprogramowanie wytwarza firma. W czym się specjalizuje. Jak jest duża, czy jest międzynarodowa.

Dlaczego chcesz być testerem, a nie … (np. kosmonautą, pisarzem, wybierz dowolne)?

Odpowiedzi na to pytanie przewijają się na grupach Facebookowych, większość z nich jest mniej więcej taka „Jak dostaniesz pytanie, dlaczego chcesz być testerem, to NIE MÓW O KASIE! ROBISZ TO DLA ROZWOJU”. W swojej odpowiedzi powiedz zatem o ciągłej nauce, możliwościach rozwoju w tym zawodzie.

Nie stresuj się.

Dobre przygotowanie jest kluczem sukcesu. Ponieważ rozmowy te często są przewidywalne oraz zwyczajnie powtarzalne, większość osób przechodzi ten etap rekrutacji (chociaż wyjątki na pewno się zdarzają).

Co się dzieje po rozmowie telefonicznej z HR?

Pracownik HR ocenia rozmowę i jeśli spełniłeś jego wymagania, przesyła ocenę i Twoje CV do przełożonego.

Zostaniesz umówiony na spotkanie w firmie. Na tym etapie rekrutacji zostanie zweryfikowana Twoja wiedza z testowania. W jednym z moich wpisów znajdziesz listę najczęstszych pytań na tym etapie rozmowy. Przygotuj się do niej dobrze. Jako rekruter weryfikując kandydatów, natknąłem się na problem w postaci braku wymaganej wiedzy – czasami nawet fundamentalnej, jaką powinien posiadać tester.

Co by było, gdyby na pierwszym etapie rozmowy padały pytania weryfikujące wiedzę kandydata?

Jakiś czas temu zostałem poproszony przez znajomą rekruterkę o przygotowanie „ściągi”, czyli listy pytań, jakie mogłaby zadać, rekrutując na stanowisko testera. Pracując nad listą pytań i odpowiedzi dla niej wpadłem na pomysł, by zamienić ją w produkt sprzedawany przez moją firmę.

Stworzyłem listę pytań i odpowiedzi weryfikujących wiedzę kandydata z zakresu testowania oprogramowania. Pytania podzieliłem ze względu na poziom trudności na te dla Juniora i te dla Mida i Seniora (te same na oba stanowiska). Listę tą zamieniłem w cztery zestawy pytań po dwa dla każdego stanowiska. 

Dodatkowym plusem zestawu jest fakt, że zawiera on pytania w języku polskim i angielskim. 

Moim celem jest podniesienie jakości rozmowy rekrutacyjnej, po to by na tym etapie odbywała się lepsza weryfikacja kandydatów na wyższym poziomie. Mam nadzieję, że przygotowany zestaw pytań ułatwi pracę pracownika HR i umili ją, przez poczucie, że kandydat ma wiedzę z zakresu testowania.

Zapisz się na listę zainteresowanych Zestawem Pytań dla HR.

Premiera produktu już na początku marca. Zapisując się na listę zainteresowanych, gwarantujesz sobie otrzymanie maila informującego o starcie sprzedaży Zestawu Pytań dla HR oraz możliwość jego zakupu ze zniżką.

Podanie e-maila nie powoduje dodania go do mojej listy newsletterowej.

Zapis na listę zainteresowanych nie dodaje Twojego e-maila do listy newsletterowej. Na podany e-mail otrzymasz informacje dotyczące produktu Zestawy pytań dla HR.

Na koniec

Jeżeli jesteś jedną z osób głosujących na tematy wpisów na ten miesiąc, jesteś pewnie zaskoczony tym wpisem. Niemniej postanowiłem napisać ten tekst, ponieważ jestem na finiszu mojego pierwszego komercyjnego produktu. Tym samym wpisem chcę powiedzieć Ci jak się do rozmowy na tym etapie przygotować oraz poinformować o nim osoby, które mogą być zainteresowane moim produktem. Za tydzień wracam do tematów, na które głosowaliście. 

Znalazłeś błąd na tej stronie? Zgłoś mi go.
Formularz zgłoszenia błędu

Jeśli znalazłeś błąd w tekście lub na stronie to proszę, zgłoś mi go. Większość pól tego formularza nie jest wymagana. Jeśli chcesz zgłosić błąd tak, jak powinno się to zrobić, wypełnij je wszystkie.

W formularzu brakuje pola „dodaj załącznik”, ponieważ użycie tej formatki jest płatne. Jeśli jednak chcesz wysłać mi załącznik, prześlij go na e-mail waldemar.szafraniec.szkolenia@gmail.com, w tytule wiadomości napisz, że jest to załącznik do zgłoszenia błędu.

Podany e-mail będzie wykorzystany tylko w celu obsługi tego zgłoszenia - zostaniesz poinformowany, gdy błąd zostanie poprawiony. Podanie e-mail nie jest równoznaczne z zapisem na newsletter.
Tytuł powinien w sposób jasny i czytelny mówić co nie działa na stronie.
Ile prób odtworzenia błędu udaje się odtworzyć.
Dane opisowe błędu. Mogą to być informacje szczegółowe na temat tego, jaki komunikat się wyświetlił. Albo dodatkowe informacje początkowe, jakie muszą zaistnieć.

Podziel się tym wpisem!

Waldemar Szafraniec

Nazywam się Waldemar Szafraniec. Karierę testera rozpocząłem w 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Obecnie praca jest również moim hobby. Jednym z moich obowiązków w obecnym miejscu pracy jest rekrutowanie nowych testerów oraz szkolenie ich. Sam stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach (ISTQB, ISTQB Advanced Level – Test Analyst). Szkolę ludzi w dziedzinie testów manualnych od 2014 roku. Jestem trenerem, ponieważ wiem, że dobrze mi wychodzi przekazywanie wiedzy, wiem jak praca testera wygląda oraz mam doświadczenie w rekrutacji.

Dodaj komentarz